Czytam i opisuję, co dusza dyktuje...
Blog > Komentarze do wpisu
Aimee & Jaguar - Erica Fischer

Aimee & Jaguar: historia pewnej miłości, Berlin 1943 - Erica Fischer
Wydawnictwo Czarne, 2008 , stron 344
Literatura niemiecka


   Zaintrygowała mnie okładka: dwie całujące się kobiety. Ręka sama wysunęła się po książkę i... żałuję, że nie przeczytałam jej jako pierwszej przed wszystkimi, które opowiadają o związkach homoseksualnych rodem z berlińskiej Parady Równości czy szaletowo-parkowej z Lubiewa Michała Witkowskiego.
   Aimee i Jaguar, a tak naprawdę Lilly i Felice. Dwie kobiety: Niemka i Żydówka, a między nimi miłość: zakazana, tragiczna, wielka, jedyna i wyjątkowa. Zakazana, bo homoseksualna, bo naruszająca normy rasowe, bo Lilly to matka czwórki chłopców. Tragiczna, bo niemająca szans na przetrwanie w Berlinie w czasie II wojny światowej. Wielka, bo ponad własne bezpieczeństwo i życie. Jedyna, bo na całe życie, po grób. Wyjątkowa, bo przydarzająca się tylko w literaturze. A jednak była, istniała, udokumentowana i utrwalona na dołączonych zdjęciach.
   Początkowo czytałam ją z dystansem i z lekkim poirytowaniem, kiedy pojawiał się na stronie kolejny wiersz Felice dla Lilly. Dystans jednak malał w miarę czytania, a ja nie zauważyłam, kiedy wsłuchałam się całym sercem w ich historię, w ich dialogi, w ich listy pełne troski, bólu, bezsilności, niepewności, tęsknoty, zazdrości. Fotografie oglądałam ze łzami w oczach, bo miłość w tej opowieści przestała mieć dla mnie płeć.
   Lilly zmarła mając 92 lata, przepełniona nienawiścią do rodaków-Niemców i miłością do Felice-Żydówki, kobiety, miłości jej życia.
   Lilly... mam nadzieję, że nareszcie jesteście razem, na wieczność, na pohybel homofobom.

sobota, 30 maja 2009, clevera

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/06/04 11:06:32
Książkę mocno promowały Wysokie Obcasy, które poświęciły jej sporo miejsca na łamach pisma. Jak trafie na niąw bibiotece to zerknę, bo zbiera same pozytywne recenzje.
Pozdrawiam
-
2009/06/04 16:27:02
Warto, chociażby dla poszerzenia horyzontów.
Blogi