Czytam i opisuję, co dusza dyktuje...
Blog > Komentarze do wpisu
To nie jest kraj dla starych ludzi – Cormac McCarthy

To nie jest kraj dla starych ludzi – Cormac McCarthy
Tłumaczył Robert Bryk
Wydawnictwo Prószyński i S-ka , 2008 , 238 strony
Literatura amerykańska


   Dynamiczne zdjęcie na okładce i chęć przeczytania powieści przed obejrzeniem jej ekranizacji sprawiły, że sięgnęłam po tę książkę. Wiedziałam, że film prędzej czy później do mnie trafi, a ja lubię najpierw przeczytać powieść, a potem popatrzeć na jej interpretację filmową.
   Nastawiłam się więc na dobrą sensację, ale od początku, od pierwszych stron, coś mi w niej nie pasowało. Zbyt wiele osób zabitych, wręcz epidemia morderstw, stale wtrącający się w akcję, jak zza grobu, głos szeryfa, szkicowość rozwijającej się historii stającej się powoli bardziej zarysem scenariusza filmowego i nielogiczność postępowania niby głównego bohatera. Piszę „niby”, bo w miarę czytania zaczęłam rozumieć, że głównym bohaterem jest szeryf, który początkowo tak bardzo przeszkadzał mi swoimi wtrącanymi rozważaniami. To jego przemyślenia, początkowo dawkowane przez autora, a stające się z czasem główną myślą przewodnią powieści, są najważniejsze w tej książce. Reszta to tylko ilustracja do rozważań. Tło uzasadniające powód jego odejścia z pracy w policji na emeryturę. Powód, który jest tytułem książki i jednocześnie zdaniem czasami słyszanym przeze mnie w programach informacyjnych i publicystycznych, a wypowiadanych z goryczą i żalem przez polskich emerytów: to nie jest kraj dla starych ludzi.
   W polskim kontekście chodzi o byt materialny, natomiast w kontekście amerykańskim o szeroko pojęte wartości moralne, a właściwie ich zanik w postępowaniu ludzi.
   Skoro w Polsce nie można godnie żyć i w Ameryce też nie, bo według szeryfa ten kraj zabija człowieka w mgnieniu oka, to zastanawiam się, czy jest gdzieś państwo, w którym można godnie żyć na emeryturze, w pełnym poczuciu bezpieczeństwa, otoczonym miłością rodziny i szacunkiem znajomych, w środowisku przestrzegającym zasad moralnych, w którym głównymi problemami w nauczaniu młodych są rozmowy w czasie lekcji, bieganie po korytarzach. Żucie gumy. Ściąganie?
   Czy jest jeszcze gdzieś taki kraj dla starych ludzi?
   Autor nie poprzestaje na poszukiwaniu odpowiedzi tylko na to pytanie. Idzie w swoich rozważaniach dalej twierdząc, że wszyscy jesteśmy źle przygotowani do tego, co ma nadejść. Nieważne co.(...) cokolwiek nadejdzie, trudno nam będzie z tym wytrzymać.
   Wtedy będziemy szukać odpowiedzi na pytanie:
   Czy jest jeszcze taki kraj, w którym w ogóle da się żyć?

To nie jest kraj dla starych ludzi [Cormac McCarthy]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 

Tutaj obejrzałam zwiastun filmu powstałego na podstawie tej powieści.
piątek, 11 grudnia 2009, clevera

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/12/13 18:17:51
Książki niestety nie przeczytałam ale film zrobił na mnie ogromne wrażenie!
-
2009/12/13 23:59:41
Widziałam film. Zwalił mnie z nóg. Studium wysublimowanego szaleństwa. Jeśli jest coś takiego....
-
2009/12/14 17:42:56
paper-lanterns , ine-zzz - to znaczy, że muszę go koniecznie obejrzeć.:))
-
2009/12/15 19:20:13
Film jest świetny, pisałam kiedyś o nim matyldabo.blogspot.com/2008/11/to-nie-jest-kraj-dla-starych-ludzi.html
Książki nie czytałam, za to czytałam McCarthego "Drogę" i "Dziecię boże" - to mocne i z pazurem powieści. Pełne grozy, brudu i smutku. Polecam.
-
2009/12/15 21:53:25
matylda.ab - przeczytałam twoja recenzje filmu i myślę, że film przekazał to co zawarł pisarz w książce i jeśli pozostałe jego powieści, które wymieniasz są takie niebanalne w przekazie to sięgnę po nie na pewno. Zwłaszcza "Droga" ma bardzo dobre recenzje u innych blogowiczów.
-
2009/12/20 12:28:19
Ciągle nie wyszłam poza "Drogę" tego autora, ale chyba czas najwyższy :)
-
2009/12/20 14:39:42
bsmietanka - a ja właśnie myślę o "Drodze" jako następnej.:)
-
2009/12/21 11:40:34
No proszę ;)
Blogi