Czytam i opisuję, co dusza dyktuje...
Blog > Komentarze do wpisu
I więcej nic nie pamiętam – Adina Blady-Szwajger
I więcej nic nie pamiętamI więcej nic nie pamiętam – Adina Blady-Szwajger
Wydawca Świat Książki , 2010 , 285 stron
Literatura polskaLubię, przed wejściem w treść książki, zapoznać się z jej aparatem informacyjnym. W tej zatrzymałam się na króciutkim fragmencie umieszczonym na skrzydełku i... pochyliłam głowę, żeby powstrzymać łzy, wyciszyć emocje i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dam radę czytać dalej? Zwłaszcza, że autorka wspomnień powstrzymywała się przed ich ujawnieniem 45 lat, wierząc, że ...to, co się stało, nie jest ani do pisania, ani do czytania.(...) Bo to wszystko są tylko słowa. A ja nie jestem literatem i nie umiem znaleźć słów, które krzyczą.
Ale zaraz potem, na tylnej okładce, kategoryczne zdanie Marka Edelmana, jednego z jej kolegów z czasów okupacji: Książkę trzeba przeczytać.
Posłuchałam go.
I mimo, że ciężar faktów pochylał mi głowę nad tą historią jeszcze kilka razy, by ochłonąć, by móc czytać dalej, móc towarzyszyć jej w ofiarowywaniu dzieciom łaski cichej śmierci, w spolegliwej obecności w łagodnym i godnym odejściu w śmierci głodowej, w miłosiernej eutanazji osób dorosłych, w niesieniu pomocy łączniczki ŻOB, podszytej wszechobecnym strachem przed śmiercią, zapijanym alkoholem, brnęłam dalej, z uporem. Przyglądałam się, jak te wspomnienia odzierają z mitu szlachetnego bohaterstwa, bo niezupełnie wynikającego wyłącznie z odwagi i altruizmu. Był jeszcze zwykły, człowieczy lęk, rozpacz, depresja, chęć życia, głód, własny egoizm, próby samobójcze, tchórzostwo, aborcje. Przeżycia, które skutecznie dusiły chęć dzielenia się nimi z kimkolwiek, z nadzieją, na całkowite zapomnienie, pogrzebanie w głębinach pamięci, bo jak pracować po wojnie jako pediatra, gdy pierwsze kroki w tym zawodzie zaczęło się od zabijania dzieci? Bo przecież nie zaczyna się pracy lekarza od prowadzenia ludzi zamiast do życia – do śmierci.(...) I nic nie pomaga, że wiem, że to wszystko było właśnie po to, żeby ratować życie ludzkie, że to wszystko było konieczne...
Tak jak koniecznym było przeczytanie tej książki, przebrnięcie przez ból i koszmar czyjegoś życia, by móc odpowiedzieć na zadawane mi pytanie: po co ty czytasz TAKIE książki?!
Dotychczas podawałam kilka argumentów, które od niedawna zastępuję tylko jednym: po to, aby ani mnie, ani moim dzieciom, moim wnukom, prawnukom i praprawnukom nigdy nie przyszła do głowy myśl kradzieży napisu „ARBEIT MACHT FREI” znad oświęcimskiej bramy obozowej, ani żadnej rzeczy, która ich jest.
Tyle jestem im winna, a zarazem tylko tyle... wysłuchać, przeczytać, pamiętać, przekazać.
To nie jest ponad moje siły.

Inni czynią dużo więcej. Na podstawie tych wspomnień Remigiusz Grzela przygotowuje program do spektaklu, w którym gra Alina Świdowska, córka autorki.
To jest jeden z tych momentów, w którym żałuję, że mam tak daleko do Warszawy.


A wśród nich młodziutka lekarka, która musiała zabijać...
wtorek, 19 stycznia 2010, clevera

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/01/19 23:43:19
I mnie takie książki pociągają, to pewnie złe słowo, ale nie wiem jak to wyrazic. Czytam, nie mogę odłożyć i strasznie przeżywam...
-
2010/01/20 21:35:51
abiela - to już jest nas dwie :)
-
2010/01/22 23:39:09
Kupiłam...
Książka czeka na odpowiedni moment...
Przeżywać będę na pewno.
-
2010/01/23 17:13:53
m.tucha - to teraz tylko czytać ku pamięci...
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/07/27 11:36:38
..........teraz też są takie dzieci mimo że jest wiele możliwości pomocy nikt nam tego nie utrudnia prócz naszej pychy chciwości i zawiści, ludzie uczestniczą w wyścigu o to kto ma więcej jest lepszy zapominając o podstawach zdrowego rozsądku o tym ze nie jesteśmy sami i ktoś nie ma posiłku czy pomocy lekarskiej .... to takie proste a jednak dalej ktoś cierpi w tych czasach i wielu możliwościach jeśli ktoś to czyta to może pomoc w prosty sposób klikając raz dziennie i codziennie na brzuszku pajacyka kliknąć podkreślam za darmo !!! i w ten sposób są fundowane posiłki cieple w szkołach www.pajacyk.pl zachęcam Sylwia
-
2010/07/27 13:09:11
Gość - Znam te akcje od kilku lat i jak tylko gdzieś widzę pajacyka klikam w niego. Dziękuję za link:)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/07/27 13:56:48
polecajcie www.pajacyk.pl znajomym :) np. w śledziku na nasza-klasa.pl w swoich opisach na GG na nk ja teraz ambitnie codziennie klikam
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/07/27 23:14:24
.a wy jakie podacie argumenty że książka znalazła się w waszych rekach??JA mam do tej pory dwa. Pierwszy to taki że chcę poznać historię tych dzieci oraz życie ludzi w gettach w następnych książkach a drugi to taki że mam teraz więcej cierpliwości dla swojego czteroletniego synka gdy bywa czasem nieznośny nie chce by przez mój krzyk w jego oczach ukazywały się łzy spokojna, zdecydowana rozmowa patrząc prosto w oczy dziecka daje więcej efektów,owszem czasem potrzeba więcej niż jednej rozmowy , a co dopiero jeśli ktoś karci dziecko okropne......... moim zdaniem wtedy można nadać wspólne cechy tym ludziom w dzisiejszych czasach z ludźmi którzy poniewierali, zabijali ,torturowali dzieciątka w gettach to są możne drobne wspólne cechy które można porównać do tych zachowań okrutnych ludzi , jednak czytając dzisiejsze gazety słuchając wiadomości jak widać są ludzie co maja chyba te same porównujące czyny okrucieństwa :od karcenia nawet do zabójstw własnych dzieci efekty te same jak dawniej!!!!! DBAJMY O TE WSZYSTKIE NASZE WŁASNE JAKI NIEWŁASNE DZIECIACZKI!!!!!!!!!
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/07/27 23:21:01
clevera DZIĘKI ŻE TEŻ KLIKASZ NIC TRUDNEGO A W PROSTY SPOSÓB FUNDUJEMY OBIADY 5 GR CHYBA ZA KLIKNIECIE SPONSOR PŁACI ALE TROSZKĘ OSÓB PAMIĘTA O TYCH DZIECIACH POLECAJĄ TE STRONĘ INNYM ROZPOWSZECHNIAMY TEN SZCZYTNY CEL SZACUNEK DLA TYCH KTO TEŻ KLIKA RAZ DZIENNIE I CODZIENNIE ALBO KTO SIĘ TEMU PODEJMIE JESZCZE RAZ PRZYPOMINAM STRONĘ www.pajacyk.pl
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/09/28 16:06:58
POLECAM JESZCZE " DZIECIŃSTWO W PASIAKACH" ORAZ KSIĄŻKĘ
" TAK TO PAMIĘTAM" Jadwiga Załuska

ZNALAZŁAM NAWET AUKCJĘ Z TA KSIĄŻKA NA ALLEGRO
allegro.pl/tak-to-pamietam-jadwiga-zaluska-i1224594350.html
allegro.pl/tak-to-pamietam-jadwiga-zaluska-i1227798833.html

WIĘCEJ KSIĄŻEK O TEJ TEMATYCE NA STRONIE:
www.ksiegarnia.e-oswiecim.pl/

A TO STRONA DO KSIĄŻKI DZIECIŃSTWO W PASIAKACH:

www.ksiegarnia.e-oswiecim.pl/bogdan-bartnikowski-dziecinstwo-w-pasiakach.html
DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH POLECAM STRONĘ Z KSIĄŻKA GŁOSY PAMIĘCI CZĘŚĆ 1 , 2,3,4 LINK :
www.ksiegarnia.e-oswiecim.pl/catalogsearch/result/?q=G%C5%81OSY+PAMI%C4%98CI&x=0&y=0
-
Gość: COBRA_SYLWIA, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/09/28 16:08:27
www.ksiegarnia.e-oswiecim.pl/ TO OGÓLNA STRONA CIEKAWYCH KSIĄŻEK KTÓRE PODAŁAM TEŻ NIŻEJ
-
2010/09/28 23:09:26
COBRA_SYLWIA - Dziękuję za linki, trochę z tych książek już przeczytałam, również niedawno pisałam o "Mój Auschwitz" W. Bartoszewskiego. Zaciekawiło mnie "Dzieciństwo w pasiakach", nie spotkałam się jeszcze z relacją dziecka.:)
-
Gość: anieb@wp.pl, *.dsl.emhril.sbcglobal.net
2010/11/25 18:45:57
CZytałam bardzo wielke ksiązek o wojnie, holokauście i musze powiedzieć iż książka Adiny Blady-Szwajger " I więcej nic nie pamietam" oceniam na słabą.
Jeśli są ludzie którzy zachwycaja się tym wydaniem, to polecam wam kasiażki które przeczytać jednym tchem: "jakim cudem jeszcze żyję ? Bogdana Kolasińskiego, "dzieci w pasiakach" Bogdana Bartnikowskiego. NAjlepszą ksiązke jaką czytałam jest " byłem asystentem doktora MENGELE" mIKÓS nYISZLI - REWELACJA !
-
2010/11/25 20:36:17
anieb - Nie rozpatruję wspomnień o wojnie w ten sposób. Ich specyfika mi na to nie pozwala. Wszystkie są o bólu, krzywdzie, poniżeniu i bestialstwie, które nie podlegają dla mnie gradacji. Cierpienie jest jedno. Tą książką nie zachwycam się, ja ją czuję. Nigdy nie ośmieliłabym się powiedzieć, że te wspomnienia są słabe. Nie wiem jak można w ogóle tak napisać? Nie jest ważny język, ważne są fakty. A na takie fakty nie można się licytować. Dziękuję za podane tytułu, będę wypatrywać.:)
-
Gość: anieb@wp.pl, *.dsl.emhril.sbcglobal.net
2010/11/27 22:44:14
clevera najwyraźniej Ty szukasz innych emocji w książkach jak ja :) JA czytająż tą książkę nie czuję tego co czułam czytając np. "Dzieciństwo w pasiakach" Bogdana Bartnikowskiego i dlatego jestem zawiedziona tą książką. Szukam i lubię ksiązki z MEGA emocjami. Może Ty mi polcisz jakieś wydania.
Pozdrawiam :)
-
2010/11/27 22:58:52
anieb - Dla mnie wszystkie wspomnienia z tych czasów, a zwłaszcza z obozów są mega emocjami, nie potrafię ich stopniować na lepsze i gorsze, bardziej wzruszające lub mniej, dlatego cokolwiek tobie polecę może być dla ciebie za mało emocjonujące, ale może "Ponad ludzka miarę" polecę tobie. Myślę, że eksperymenty na ludziach w Ravensbruck będą dla ciebie MEGA emocjami.:)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/11/29 22:47:01
POLECAM NASTĘPNA KSIĄŻKĘ Dzieciobójca Eksperymenty SS

allegro.pl/dzieciobojca-eksperymenty-ss-gunther-schwarberg-i1345927415.html TU NAJTANIEJ JESZCZE JEST ALE OGÓLNIE NIE JEST DROGA
POZDRAWIAM SYLWIA_COBRA
Blogi