Czytam i opisuję, co dusza dyktuje...
poniedziałek, 23 listopada 2015
Kontener – Katarzyna Boni , Wojciech TochmanKontener – Katarzyna Boni , Wojciech Tochman
Wydawca Agora , 2014 , 144 strony
Seria Biblioteka Gazety Wyborczej ; Podseria Reporterzy Dużego Formatu
Literatura polska


Syrię opuściło już ponad dwa i pół miliona ludzi. Uciekają do Jordanii, Libanu i Turcji. Rzadziej do Iraku i Europy.
Te zdania, które przeczytałam w tym reportażu mojego ulubionego reportażysty, są już nieaktualne, mimo że zostały napisane niedawno, rok temu. Paradoksalnie czynią z tej publikacji najbardziej aktualną pozycję opowiadającą o syryjskich imigrantach. Ale nie tylko.
Dlaczego?
Po pierwsze opowiada w ogóle o imigrantach, a po drugie Europa obecnie jest zalana falą uchodźców. Stała się jednym z głównych celów ich ucieczki przed wojną. Tyle, że za nimi nie idzie bezstronna informacja, dlaczego pukają do naszych drzwi. A dokładniej, jaka jest pierwotna przyczyna tego zjawiska. To, co podsuwają nam mass media, nie mogę nazwać obiektywnym i godnym zaufania. A opierać się tylko na tym, co nam przez przypadek wpadnie w ucho lub w oko, to za mało. Aby dobrze zrozumieć problem, z jakim mamy do czynienia, a właściwie cały mechanizm jego powstania ze skutkami śmiertelnymi dla Europejczyków, musimy szuka informacji sami. Najlepiej z różnych źródeł. Dobrze, jeśli sięgamy po "świeżynki". Bardzo dobrze, jeśli przypomnimy sobie o publikacjach wydanych wcześniej. Najlepiej reportażystów, korespondentów zaufanych, do których między innymi zaliczam Wojciecha Tochmana.
To zwiastuny tego, co nas spotyka obecnie.
Pierwszy raz o obozach dla uchodźców przeczytałam w Co to za Coś. Powieść wstrząsająca, ale wtedy myślałam o niej, jako problemie dalekim, nie moim, dotyczącym tylko Afryki. Nie pomyślałam wtedy, że za pięć lat to będzie jak najbardziej mój problem. Ale od tamtej pory uważniej śledziłam napływające informacje z rejonów ogarniętych konfliktami zbrojnymi i ich demograficznymi skutkami. Stąd mój wybór tej książki wydanej rok temu, a pisanej na przełomie lat 2013/2014. O skali dynamiki i tempie rozwoju zjawiska świadczy zaledwie rok, który wystarczył, aby wyrażenie rzadziej Europę zamienił w przede wszystkim Europę. Jednak największą wartością tego reportażu jest nie tylko jego bezstronność, ale przejrzyste i proste wytłumaczenie genezy konfliktu w Syrii oraz krajów sąsiednich. Wiosna arabska nie skończyła się. W Syrii trwa nadal wojna domowa, a jej obraz, oczami walczącej opozycji przeciw reżimowi, obejrzałam niedawno w TVP we francuskim filmie dokumentalnym Syria. Legiony świętej wojny.
Ten reportaż jest z kolei relacją spoza frontu.
Opowiada o losach uchodźców koczujących w obozach w Jordanii, którego zdjęcie jednego z nich widnieje na okładce książki. Nie tylko Syryjczyków, ale i Palestyńczyków, którzy wcześniej uciekli do Syrii, a teraz do Jordanii. Dla niektórych ta wędrówka trwa kilkanaście lat, a nawet kilka dekad. Bez szansy i nadziei na inne życie. Tak jest na przykład w przypadku Palestyńczyków. W Jordanii od wielu dziesięcioleci obozy dla uchodźców są tutaj stałym elementem pejzażu. Jordańczycy przyzwyczaili się do uchodźców. I do związanych z uchodźcami niepokojów. Do wzrostu bezrobocia i cen mieszkań wraz z kolejną falą tułaczy z zagranicy. I w tym momencie zadaję sobie pytanie – czy jesteśmy gotowi na takie wyrzeczenia, jak Jordańczycy? Czy potrafimy, siedząc wygodnie w fotelach z poczuciem stabilizacji życiowej, wczuć się w sytuację imigrantów?
Autorzy nam to ułatwiają.
Pokazują losy konkretnych ludzi mających konkretne imiona w ich przeplatających się opowieściach. Ich kondycję psychiczną i fizyczną. Codzienne życie w obozie przypominające raczej próbę przetrwania kolejnego dnia. Ich zburzony świat i mozolne odnajdywanie siebie w nowych warunkach. Ich szukanie odpowiedzi na pytanie, które zadaje sobie każdy z nich – Co robić z życiem, które nie ma sensu? I wreszcie o warunkach społeczno-socjalnych w samym obozie. Miejscu wbrew pozorom niebezpiecznym. Zwłaszcza dla kobiet. W klinikach dla kobiet mają przygotowany specjalny zestaw dla zgwałconych. Rękawiczki, test ciążowy, test na HIV, pigułka po. Jednak to, co mną najbardziej wstrząsnęło, to nie siwowłose dzieci, o których mówi autor również w zwiastunie książki (do obejrzenia pod wpisem), ale filmiki śmierci najbliższych oglądane przez rodzinę. Bo tylko tyle mogli zrobić jej świadkowie – nagrać moment umierania, często w męczarniach, syna, męża lub ojca i przekazać rodzinie. Technika wyparła miłosierne listy i druki urzędowe powiadamiające o śmierci. Teraz można tę śmierć obejrzeć. I oglądają. Stale. Bez przerwy. Czasu mają dużo. Bo co mają robić w obozie dla uchodźców, którego nie wolno im opuszczać? Więc oglądają. Również dzieci. W kieszeniach dorosłych pełno sfilmowanego zabijania.Odtwarzają to sobie niemal bez przerwy, nic innego nie mają do roboty: bombardowania, pożary domów spowodowane białym proszkiem, zrzucają go z samolotów, ludzie poparzeni tym proszkiem, drogi oddechowe, skóra, wymioty i jęki agonii. Inni, trafieni kulą snajpera, rzężą na komórkach. A dzieci patrzą i słuchają. W ciemności, ich zdaniem, mieszkają martwi ludzie, zapewne ci, których pamiętają z Syrii, dużo trupów mieszka w dziecięcych wspomnieniach, trupy krążą uparcie wokół kontenerów i późną nocą zuchwale przenikają cienkie metalowe ściany i zimne dziecięce sny. Autorzy, sytuacji najmłodszych imigrantów, poświęcają osobny rozdział.
Warto też poczytać przytaczane rozmowy uchodźców, do których docierają autorzy.
Można wiele zrozumieć. Można ujrzeć świat ich oczami. Zobaczyć ich punkt widzenia i ich racje. I usłyszeć jakże prawdziwą dla mnie opinię – Oni w Europie słabo rozumieją, co się u nas dzieje. Kto z kim walczy i o co. (...) Zachód juz nic nie kapuje przez takie gaadnie, widzi w nas terrorystów.
A świat od dziesięcioleci migruje!
Nie tylko z Bliskiego Wschodu. Reportaż kończy się wymowną sceną koczujących w jordańskim Ammanie Sudańczyków. Uchodźców z afrykańskiego Darfuru. Dystansowanie się od tego zjawiska, już nie wystarczy. Trzeba go najpierw zaakceptować, że puka do naszych drzwi, potem dobrze zrozumieć, a następnie zająć konkretne stanowisko. Ale zanim to zrobimy, pomyślmy o czasach, w których to my, Europejczycy emigrowaliśmy z różnych powodów (głód w Irlandii, II wojna światowa, emigracja ekonomiczna i polityczna), na inne kontynenty, do innych krajów. W czasie II wojny światowej również do Syrii i Afryki.
Może czas spłacić swój dług?

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Kontener [Katarzyna Boni, Wojciech Tochman]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

sobota, 21 listopada 2015
Taniec w rytmie rewolucji – Ece TemelkuranTaniec w rytmie rewolucji – Ece Temelkuran
Przełożył Piotr Kawulok
Wydawnictwo PWN , 2015 , 549 stron
Literatura turecka


Rewolucja?!
Jaka rewolucja? O jakiej rewolucji mówią arabscy mężczyźni? O tej przez jednych nazywanych wiosną arabską? Przez innych rewolucją jaśminową? Czy przez samych Arabów el-Thawra el-Kibira – rewolucją godności? Jakkolwiek by ją nie nazwać, to nie była rewolucja kobiet, mimo że również brały w niej pośrednio lub bezpośrednio udział. Prawdziwa rewolucja będzie dopiero gdy nadejdzie dzień, w którym będziesz umiał porozmawiać z rewolucjonistką, która tańczy, bez podłości, ta wasza rewolucja dobiegnie końca. – mówi jedna z bohaterek powieści. To najważniejsze zdanie, jakie padło w tej powieści i które stało się punktem wyjścia do moich rozważań nad jej przesłaniem. Ale to nie rewolucja w krajach arabskich znana z mass mediów była tematem tej opowieści, chociaż stanowiła znaczące tło, tylko rewolucja feministyczna. Kobiet przeciwko mężczyznom.
A zaczęła się sceną wywołującą uśmiech i zaciekawienie.
Uśmiech – bo obrazek czterech kobiet: śniadej z zsuwającą się blond peruką, łysej, przykrywającej głowę chustką, siwowłosej w podeszłym wieku całej w liliowych jedwabiach, narratorki opisującej tę scenę i myślącej - wyruszam w najwspanialszą, a zarazem najstraszniejszą podróż mojego życia oraz jednookiego kierowcy, wiozącego intrygujące pasażerki z prędkością stu czterdziestu kilometrów na godzinę, budził rozbawienie. Zaciekawienie – bo dokąd tak niedobrane towarzystwo jedzie albo skąd lub przed czym/przed kim ucieka?
Nie od razu dowiedziałam się wszystkiego.
Narratorka a zarazem jedna z głównych bohaterek odkrywała przede mną historię każdej z nich oraz własną powoli, w kolejnych odsłonach następujących po sobie rozdziałów. To dlatego początkowe sceny o charakterze komicznym (sytuacyjnym i słownym) z czasem nabierały odcienia smutnego absurdu i coraz większej powagi. Przyznawałam rację jednej z nich, że to wszystko bardzo śmieszne, ale tak naprawdę nie ma się z czego śmiać. Bo gdy się przyjrzeć, nasza historia po raz pierwszy krystalizuje się pod tym przebraniem. Nie do końca zdjętym po to, abym gorycz wymowy mogła łatwiej przełknąć. A jeśli było się z czego śmiać, to przez łzy. Z żalu, ze smutku, z bezsilności wobec losu kobiet w krajach objętych rewolucją, która niczego nie zmieniała w systemie patriarchatu, w którym funkcjonowały i postawie wobec roli i pozycji kobiety w świecie mężczyzn.
Towarzyszyłam czterem kobietom, które zbuntowały się przeciwko temu.
Amirze, Tunezyjce, aktywistce internetowej i tancerce, której rewolucja nie dawała możliwości tańczenia bez wrogości rodziny i ostracyzmu społecznego. Maryam, Egipcjance, absolwentce Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze, Cambridge i doktorantce na Princeton, która nie mogła żyć tak, jak chciałaby. Madame Lilli o wielu imionach, z enigmatyczną przeszłością, która nigdy nie poddała się żadnemu mężczyźnie, życiu, miłości, nędzy, niebezpieczeństwu, nigdy nie weszła w żadną rolę. I narratorce, Turczynce, dziennikarce, której imienia nie poznałam do końca, a która bardzo przypominałam mi autorkę. Też Turczynkę i też dziennikarkę.
Wszystkie cztery wyruszyły w podróż niczym Thelma i Louise w filmowym dramacie amerykańskim, do którego porównywały własną sytuację, uciekając przed przeszłością, goniąc przyszłość, by zrealizować pozornie różne cele każdej z nich. Amira miała się nauczyć być mężczyzną jak Maryam. Maryam kobietą jak Amira. Madame Lilla znów być młodą jak my, a narratorka raczej stać się postacią w powieści o nich, niż po prostu spisać ich historię. Z czasem okazało się, że tak naprawdę miały jeden, wspólny cel – odnaleźć własną tożsamość. Nauczyć się odwagi dającej siłę nie tylko myśleć inaczej niż większość, ale i działać, by móc być sobą. By zaakceptować własną naturę. By realizować siebie, a nie wyobrażenie kulturowe rodziny i środowisk, z których pochodziły. Wreszcie, by przejąć pałeczkę walki od tych, które były przed nimi dla tych, które przyjdą po nich, czerpiąc siłę z różnych mitologii świata, a przede wszystkim z kultu Dydony. Cała powieść drogi, którą pokonują fizycznie bohaterki z Tunezji do Tunezji poprzez Libię, Egipt i Morze Śródziemne, była również drogą mentalną z nieustanną polemiką między światem kobiety a światem mężczyzny. Postulatami tego pierwszego i argumentami tego drugiego. Próbą znalezienia konsensusu pomiędzy tak różnymi nastawieniami i dążeniami – wyzwoleniem i zniewoleniem. Starciem się odwagi kobiet i strachu mężczyzn przed nimi. Te pierwsze reprezentowane i formułowane w inskrypcjach Dydony zawsze wyróżniane kursywą. Te drugie opisywane przez ukochanego Amiry w listach do niej zachowujących formę pisma odręcznego.
Nie miałam czasu na oddech.
Tempo podróży, zmieniających się krajobrazów, egzotycznych pejzaży, tajemniczych symboli, niedostępnych przeciętnym mieszkańcom miejsc kultu, nieznanych plemion, bojowników, mafii, Tuaregów, Berberów, niezwykłych ludzi i następujących po sobie wydarzeń, nie pozwalało mi na to. Nie miałam czasu, żeby dobrze przemyśleć podteksty. Niektóre fragmenty czytałam ponownie, by ułożyć sobie jasny wachlarz stanowisk bohaterów wśród gęstych politycznie i społecznie tematów i wątków dialogów, sporów i polemik, ilustrowanych konkretnymi scenami lub losami ludzkimi. A każdy następny rozdział przynosił kolejną dawkę informacji o bohaterkach i sytuacji politycznej kraju, do którego właśnie wjeżdżały. Często nielegalnie. Każdy rozdział zaczynał się od urywka wyrwanego z kontekstu przyszłych wydarzeń, jednak na tyle ciekawego, by koniecznie chcieć czytać dalej. Przypominało mi to opowieść pętelkową, w której rozdziały niczym pętelki wisiały na nitce linearnej historii kobiet. Bezimienna narratorka nazywała ją inaczej – narracją kolistą. Spisywała swoje obserwacje na tym, co znalazła w podróży... na nakładkach na sedes klozetowy. Ona tylko dostosowywała technikę narracji do materiału. Według niej ich kształt świetnie spełniał warunki niedomkniętych opowieści, które były specjalnością kobiet. Podobno zaczynają od środka, potem wracają do początku, a jak dochodzą do miejsca, w którym zaczęły, to stamtąd idą do końca. Może i tak jest, a może nie. Najważniejsze, że spełniały swoją rolę – zaciekawiały, zmuszały do myślenia, bawiły i przerażały, narzucały tempo akcji, kreśliły tło polityczne, dawkowały tajemnicę, a ostateczny cel podróży ujawniły na końcu.
Jest w tej powieści coś jeszcze.
Doznania estetyczne bliskie zachwytowi obrazom w malarstwie, ale stworzone słowami. Małe miniaturki literackie opisów scen bardzo przeciętnych i powszechnie spotykanych, tutaj wyniesionych słowem do miana sztuki. Tak plastycznie przedstawionych, że gdybym mogła je wyciąć, oprawić w ramki i powiesić na ścianie, to chętnie zrobiłabym to. Ich uroku dynamiki lub statyki, piękna operowania słowem i emocjom, które ze sobą niosły, nie oddam słowami, bo nie posiadam takiego daru, jak autorka. To trzeba po prostu przeczytać samemu. Raz, jeszcze raz, ponownie i tyle razy, ile razy będzie to za każdym razem sprawiać „patrzącemu” przyjemność. Ja naliczyłam ich trzy. Być może ich ilość zależy od odbiorcy. Od stopnia empatii i doświadczenia, ponieważ tajemnica siły przekazu autorki kryje się w metaforze. Używa jej bardzo często. Są fragmenty tekstu, w którym każde zdanie to metafora otwierająca świat skojarzeń, a te z kolei wrażenia i odczucia. W efekcie scenę po scenie nie czytałam, a przeżywałam.
Zawsze trafne, zawsze adekwatne i zawsze mocne w wymowie.
To dlatego byłam piątą pasażerką podróży. Jaki był mój cel? Miałam ujrzeć świat kobiet funkcjonujący i zamknięty w świecie mężczyzn oraz zrozumieć postawę Amiry wyrażonej w pełnej rezygnacji opinii – co mi po rewolucji, skoro nadal nie mogę tańczyć?
O czyjej więc rewolucji mówicie panowie?!

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Taniec w rytmie rewolucji [Ece Temelkuran]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

A w tle opowieści słychać było Umm Kulthum, której bohaterki słuchały i mówiły - Co to była za kobieta! Zbyt piękna, by ją szanowano, zbyt elegancka, by przewyższyć męską Umm Kulsum.
sobota, 14 listopada 2015
Losy skoczka – Jerzy Feliks SzymańskiLosy skoczka – Jerzy Feliks Szymański ; oprac. Tadeusz Paweł Rutkowski
Wydawnictwo PWN , 2015 , 663 strony
Literatura polska


Tę notę umieszczoną tuż pod tytułem książki zaczęłam czytać z poczuciem, że oto przede mną losy bohatera-patrioty. Szybko zniknęło ono w momencie przeczytania ostatniego określenia (podkreśliłam na czerwono), które po litanii zasług, uderzyły mnie nagłym i silnym kontrastem wymowy. I wtedy ciekawość we mnie urosła jeszcze bardziej!
Zadałam sobie pytanie: kogo poznam – patriotę czy zdrajcę?
Sam wstęp autora opracowania (na dole wpisu podaję link do niego) Tadeusza Pawła Rutkowskiego nie zachęcał mnie do lektury bohatera wspomnień, które spisał w wieku 80 lat. Napisany językiem informacyjnym, rzeczowym, który na pewno zadowoli historyków, przypominał mi moje podręczniki do historii i trochę mnie przestraszył. Przerażała mnie w nim wielość dat, faktów i wydarzeń historycznych. Bałam się, że wspomnienia będą miały podobny charakter, bo czego można spodziewać się po żołnierzu, jak nie postępowania według zasady – krótko, zwięźle i na temat. Moje obawy rozwiał wstęp autora wspomnień napisany „ludzkim językiem”. Owszem, zapowiadający sporą dozę informacji, ale i emocji, wspólnie tworzących wojenno-społeczno-obyczajowo-sensacyjną fabułę. To dzięki takiemu stylowi przekazu weszłam w żywy i pulsujący wszystkimi uczuciami świat ludzi przedwojnia, wojny i powojnia. Autor nie ograniczał się do własnej, tylko żołnierskiej biografii. Poszerzył ją o losy ludzi, z którymi współdziałał zawodowo i żył prywatnie (również intymnie), z którymi pracował, dowodził i walczył, którym był podległy służbowo lub z którymi zetknął się przypadkowo tylko na krótki czas. Wypełnił ją bardzo osobistymi myślami formułowanymi w ostrych słowach, niepoprawnymi politycznie poglądami, krytyką i oczywiście wszechobecnymi emocjami. Miałam więc przed sobą również tło czasów, w których intensywnie działał. Zwyczajne i niezwyczajne życie ludzi na emigracji, niebezpieczne w czasie okupacji i powstania warszawskiego, spokojne i nieświadome istnienia wojny w krajach niezaangażowanych lub jeszcze przez nią nieogarniętych konfliktem. A zwłaszcza kulisy formułowania się i działalności rządu na emigracji oraz tworzenia się go tuż po wojnie od strony nieformalnej. A czasami, jak sam przyznawał, relacje turysty z podróży, pisząc – Nie mogłem się oprzeć, by nie łączyć służby z turystyką, gdy tylko to było możliwe. I dzielił się opisami krajów, które odwiedzał. A działał prawie wszędzie. Może oprócz Australii i Azji.
W miarę śledzenia jego losów budowałam sobie obraz nie tylko oficera Wojska Polskiego, kuriera do okupowanego kraju, żołnierza AK, szkoleniowca cichociemnych, skoczka do zniewolonej przez nazistów Polski, uczestnika kampanii wrześniowej, jeńca i uciekiniera z obozu jenieckiego, uczestnika powstania warszawskiego, ale przede wszystkim osoby przedsiębiorczej, energicznej, odważnej, kreatywnej, aktywnej, działającej, pomysłowej, o fenomenalnej pamięci, pozwalającej zapamiętywać długie rozkazy po kilku powtórzeniach i odtwarzać z pamięci słowo w słowo. Stąd te bardzo obszerne i dokładne wspomnienia po kilku dekadach od wydarzeń. Ich subiektywizm i ewentualne błędy merytoryczne wyjaśniał pracowicie autor opracowania, któremu byłam wdzięczna za ciekawe, obszerne, prostujące i uzupełniające informacje w licznych przypisach, zajmujących czasami więcej miejsca niż sam tekst.
Miałam przed sobą obraz człowieka o niezależnych poglądach i wrażenie, że zawsze na przekór powszechnie przyjętym, chociaż nie bez racji w wielu punktach. Ostrego krytyka krótkowzrocznego szkolenia wojskowego w międzywojniu. Pogromcę kampanii wrześniowej ocenianej w słowach – Kataklizm wrześniowy spowodowały nasza bieda materialna, zła polityka i nieuctwo militarne ludzi obozu pomajowego. Antagonista obozu zwolenników Józefa Piłsudskiego, którego nazywał dyktatorem i żmudzkim Napoleonem. Chętnie przytaczał opinie innych na jego temat w tonie – człowiek nienormalny, opanowany żądzą władzy absolutnej i otoczony przez półgłówków i pochlebców. Jego wersja biografii naczelnika rozbawiła mnie. Warto przeczytać ją jako ciekawostkę, bo stworzona na bazie własnych badań terenowych (przeprowadził osobiście wywiad w rodzinnych stronach naczelnika), a która nie ma szansy ukazać się w jakiejkolwiek encyklopedii. Potępiający powstanie warszawskie w słowach – Za katastrofalny skutek powstania uważam nie tyle zniszczenie raczej brzydkiego miasta, ile zgnojenie przeszło miliona ludzi, co ułatwiło stalinistom opanowanie kraju i polityczne zneutralizowanie go na kilka lat. – mimo udziału w nim. Stale narzekający na nieudolność polityczną rządzących (...raziły mnie prymitywizm i zakłamanie propagandy, głoszonej przez rządząca klikę, o rzekomej mocarstwowości Polski...) oraz niskie morale polskich polityków.Wiecznie niezadowolony ze wszystkiego i w każdej klęsce oraz niepowodzeniu upatrujący działania obozu pomajowego.
Ale to spojrzenie, tak odmiennie od powszechnie spotykanych, było w tych wspomnieniach najciekawsze!
Dla mnie nowe, inne, bo z obozu przeciwnika J. Piłsudskiego. Rzadziej spotykane w opracowaniach historycznych i literaturze, które raczej są pochwalne i kultywujące mit naczelnika oraz historię „bohaterszczyzny i zagłobizmu”, jak nazywał to zjawisko autor. Zobaczenie czołowych nazwisk z historii Polski bez cenzury było gratką. Ujrzeć gen. Bolesława Wieniawę-Dłogoszowskiego jako agresywnego, aroganckiego i wulgarnego wobec kobiet, to okazja do uzupełnienia pełnego zalet obrazu ówcześnie rządzących, również o wady. To dzięki tym opisom mogłam zrozumieć rozdrobnienie polityczne w czasie wojny, o którym autor wspomnień pisał – oficerowie piłsudczycy z ZWZ nie potrafią opanować chaosu w podziemiu, w którym powstało ok. stu organizacji wojskowych. Wytłumaczyć sobie naszą skłonność do kłótni, niechęć do dialogu, wspólnego rządzenia ponad własnymi interesami i dlaczego tam, gdzie jest dwóch Polaków, tam są trzy poglądy. Nie jest wolny od tej chwiejności w budowaniu swojego światopoglądu (oprócz wrogości do J. Piłsudskiego) zarówno politycznego jak i religijnego, również autor. Jednak o samej współpracy z SB nie wspomina. Opisy życia w okresie socjalistycznej Polski (głównie poza nią) ograniczył do tragicznych spraw rodzinnych i podróży prywatnych oraz zawodowych po świecie. Mogłam się tylko domyślać tej wprost nienazwanej warstwy jego działań.
Autor nie wzbudził mojej sympatii, mimo że był bardzo daleki od budowania mitu wokół siebie.
Nie odważę się jednak jednoznacznie ocenić jego działalności. Nie odpowiem też sobie na postawione na początku pytanie - bohater czy patriota? Może dlatego, że autor w ostatnim zdaniu wstępu napisał, a w czym przyznaję mu rację – Moje smutne wspomnienia nie powinny zmartwić serca tych, którzy je przeczytają, a mogą uświadomić mózgi, że w toczących się dziejach nie ma – tak jak i w charakterach pojedynczych ludzi – całkowicie białych i całkowicie czarnych stron czy plam. A może dlatego, że nauczyłam się od Władysława Bartoszewskiego nieoceniania jednostronnego postaci z przeszłości, w której nie uczestniczyłam.
Nie mam do tego prawa.
Ale mam prawo, a nawet obowiązek, znać historię Polski tworzoną przez wszystkich. W tym także takich kontrowersyjnych osób, jak Jerzy Feliks Szymański, który jest jej niezaprzeczalną częścią.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Losy skoczka [Jerzy Feliks Szymański]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Dla zainteresowanych losami bohatera mam niespodziankę. Wydawnictwo PWN ufundowało książkę, którą otrzyma pierwsza osoba wyrażająca w komentarzu chęć jej otrzymania i zobowiązująca się do podzielenia się własnymi wrażeniami po jej przeczytaniu na stronie swojego blogu. Nie musi być to blog książkowy.
czwartek, 12 listopada 2015
Osaczyłem Amerykę. Timothy Leary – John HiggsOsaczyłem Amerykę. Timothy Leary – John Higgs
Przełożył Andrzej Appel
Wydawnictwo Officyna , 2015 , 352 strony
Twarze Kontrkultury
Literatura amerykańska


Fascynująca opowieść o jeszcze bardziej fascynującym człowieku!
Może dlatego, że hipnotycznie fascynuje, zaciekawia (to dobrze!) i inspiruje (to już mniej dobrze) odbiorcę, umieściłabym na okładce intensywnie czerwony napis – Czytasz na własną odpowiedzialność! Dlaczego? Bo po lekturze tej biografii ma się uporczywą ochotę na sięgnięcie po LSD. Na doświadczenie tego, o czym mowa w tej książce. Nie po jakikolwiek narkotyk, ale właśnie po LSD. Tak silnie zachęcająco działa teoria stworzona przez bohatera biografii, Timothy’ego Leary’ego.
Był naukowcem, doktorem psychologii (chociaż można też go nieformalnie nazwać muzykiem, mistykiem i filozofem), dla którego psylocybina stanowiła materiał badawczy. Na bazie wyników badań nad LSD stworzył teorię Siedmiu Poziomów Świadomości. Nie poprzestał tylko na teorii i eksperymentach na sobie. Chciał jej dobrodziejstwo w poszerzaniu świadomości upowszechnić. Uważał, że taki wyjątkowy stan powinien być dostępny nie tylko elitom, ale wszystkim ludziom, wynosząc ich na wyższy poziom kultury. Przy czym proces upowszechniania dostępności do LSD nie dotyczył innych narkotyków takich, jak: marihuana czy heroina, którym był przeciwny. Absurdalność sytuacji, w której propagator LSD, główny odpowiedzialny za narkotykowe tsunami , jakie przetoczyło się w późnych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, występuje potem w kompanii antynarkotykowej, może zaskakiwać.
Ale jest w tym sens!
Dostrzeże się go pod warunkiem spojrzenia na bardzo kontrowersyjną postać Timothy’ego Leary’ego jak na naukowca i badacza całkowicie pochłoniętego ideą. Jego zasługi w dziedzinie psychologii są bezsprzeczne, niepodważalne i tworzą długą listę osiągnięć. W pozostałych dziedzinach nauki i kultury jego badania były podwaliną do rozwoju teorii, wynalazków i odkryć przez innych uczonych i artystów. „Kwasowe olśnienia” dla innych badaczy i twórców stanowiły katalizator spektakularnych sukcesów, z których korzystamy do dzisiaj. Noblista w dziedzinie chemii, doktor Kary Mullis mówił wprost – Czy wynalazłbym PCR, gdybym nie zażywał LSD? Szczerze wątpię. Intencje doktora Leary’ego były więc szczere. Wierzył w wartość takich eksperymentów i w znaczenie substancji psychoaktywnych dla poznania ludzkiego umysłu. Do stworzenia jego mapy. Był żywym przykładem łączenia swoich poglądów i efektów badań z praktyką. Żył zgodnie z tym, co głosił.
I to było piękne!
Dla żyjących z nim na co dzień (oprócz syna), przebywających w jego otoczeniu lub mających z nim jakąkolwiek styczność – był charyzmatyczny. Dla wielu - guru. Nawet wrogowie, ścigający go z ramienia prawa – lubili go. W książce podkreśla się jego rolę w uczynieniu lat 60. najintensywniejszymi w przemianach społecznych w całym XX wieku.
Jednak ówcześnie rządzący w Ameryce widzieli w nim tylko zwariowanego doktora i przestępcę. Nieprzychylni mu – wariata. Wszak oznajmił na sali sądowej, że jest człowiekiem z przyszłości. Nazwał zamordowanie policjanta „świętym aktem” i zapowiadał, że kometa uwolni go z więzienia. Prezydent Richard Nixon określił Timothy’ego Leary’ego najbardziej niebezpiecznym człowiekiem w Ameryce. Tak, to prawda. Osaczyłem Amerykę. – przyznał doktor. Stąd tytuł książki w formie cytatu. Głosił bardzo niepoprawne społecznie hasła – Myśl samodzielnie. Podważaj autorytety. ; Każdy powinien stworzyć swój dekalog. Mojżeszowe wypociny nie są dla was. - i najpopularniejsze – Włącz się, dostrój i odpadnij. Ówcześnie rządzący zdawali sobie sprawę, że ten szalony psycholog tak naprawdę jest zdolny w aksamitny i szybki sposób zburzyć dotychczasowy porządek i ład polityczny oraz religijny z ich dalszymi, destrukcyjnymi społecznie konsekwencjami.
Ta ambiwalentna ocena jego postaci i osiągnięć naukowych wynikała z tego, że Timothy Leary był wybitnym psychologiem, ale nie był socjologiem.
Jego idee sprawdzały się w przypadku jednostek, zawodziły w zetknięciu z dużymi grupami społecznymi. Używając metafory – dał zapałki dzieciom, a te były gotowe podpalić cały świat. Prezydent R. Nixon chciał tylko zapobiec pożarowi. Kiedy doktor T. Leary zorientował się w skutkach swoich działań, LSD robiło furorę i krzywdę tym, którzy chcieli na skróty doznać szybciej i więcej. Obraz sytuacji ujął w jednym, bardzo trafnym zdaniu – poszerzyliśmy świadomość, ale nie poszerzyliśmy inteligencji. Efekt – problem narkotykowy obecnie dotyczy całego świata. I to w najgorszym wydaniu, którego współczesne dopalacze są karykaturą psychodelików – jak ocenił to zjawisko Kamil Sipowicz w swoim bardzo ciekawym komentarzu dołączonym do książki.
To ważna pozycja na rynku wydawniczym o tematyce psychodelicznej, która w Polsce uzupełnia sporą listę luk (top najlepszej literatury faktu o psychodelikach umieścił na swoich stronach portal Booklips) , a której obecność jest niezbędna, by zrozumieć powieści takich klasyków, jak: Aldous Huxley, Hermann Hesse, Jack Kerouac, Neal Cassidy, William Burroughs i wielu, wielu innych będących pod wpływem teorii (i nie tylko!) Timothy’ego Leary’ego. Powiem więcej, jej obecność jest konieczna, by zrozumieć semantykę współczesnej kultury, która wykorzystuje hasła z przeszłości. Weźmy taką puszkę popularnego napoju wśród młodzieży.

Zrobiłam krótki test, pytając się o znaczenie dosłowne jego nazwy. Byli w stanie mi przetłumaczyć, bo uczą się pilnie angielskiego. To nie był dla nich problem. Na pytania – czy znają pochodzenie tej nazwy albo z czym im się kojarzy? – nie uzyskałam żadnej odpowiedzi poza zdziwieniem. Inteligentne istoty zaczęły dociekać, dlaczego pytam i sugerować mi, że kryje się za tym głębszy sens, skoro pytam. Nie pociągnęłam tego tematu dalej. Nie odważyłam się wręczyć tej „zapałki” młodzieży.
To książka dla nielicznych.
Tych już nie poszukujących, nie szukających, ale osiadłych na granitowej skale ugruntowanych przekonań. Wtedy czyta się tę biografię, jak świetną powieść sensacyjną pisaną przez nietuzinkowe życie, która rozpoczyna się trzymającą w napięciu sceną ucieczki Timothy’ego Leary’ego z więzienia, by po tym intro, zacząć opowieść o człowieku stale poszukującym, odkrywającym i zdolnym do wyciągania z beznadziejnych sytuacji (a takich miał mnóstwo!) korzyści i nowych możliwości, by zapętlić ją ponownie na pierwszej scenie i dalej rozwinąć barwne losy bohatera aż do śmierci. O badaczu, który nauczył się zmieniać barwy tożsamości jak kameleon zgodnie z głoszoną teorią ”tunelu rzeczywistości”. Który pozytywnie spalał się cały dla nauki i szczerze wierzył, że to dla dobra ludzkości. Który umarł z uśmiechem na ustach pomimo śmiertelnej choroby, przyjmując śmierć z otwartymi ramionami, jak kolejny eksperyment, będąc przekonanym, że umieranie to najbardziej fascynujące doświadczenie w życiu. Do umierania trzeba podchodzić tak, jak do życia – z ciekawością, gotowością do eksperymentów... (...) To świetna sprawa. Najbardziej elegancka rzecz, jaką można zrobić. Nawet jeśli ktoś żył jak łajza, może umrzeć z klasą.
I chociażby dla tej komfortowej, na luzie, z utęsknieniem i euforycznie przyjmowanej śmierci, ma się ochotę sięgnąć po to LSD. Dlatego podkreślę jeszcze raz, tam na tej okładce powinno widnieć ostrzeżenie - Czytasz na własną odpowiedzialność!

Książkę wpisuję na mój top czytanych w 2015 roku.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Fragment książki
niedziela, 08 listopada 2015
Księżyc Myśliwych – Katarzyna Krenz, Julita BielakKsiężyc Myśliwych – Katarzyna Krenz, Julita Bielak
Wydawnictwo Znak , 2015 , 504 strony
Literatura polska


Frapujące, ale owocne doświadczenie!

Przy dobrej pogodzie jest w nim stalowy spokój i logika.

Początkowo ucieszyłam się, że było morze, a na nim wyspa, a na niej ludzie.

Wiatr przesycony jodem, powiew z nutą soli, wodorostów i skorupiaków.

Myślałam, że wpasuję się w ten świat, ale uciekałam od niego, budowałam bariery i zatrzaskiwałam drzwi do moich emocji. Ja, urodzona nad morzem, żyjąca z nim i obok niego. Przez kilkanaście lat od urodzenia wśród rybaków i ludzi morza. Plaża była moim placem zabaw, a las na wydmach materializacją najbardziej szalonych pomysłów. A mimo to pozamykałam się w sobie, czytając tę powieść. Nie odnalazłam się w niej, pomimo wspólnych doświadczeń z bohaterami i sprzyjających warunków nadmorskiego czytania. To dlatego przez mój wpis będą przewijać się zdjęcia podpisane cytatami z książki, które z powodzeniem mogłyby ilustrować miejsce akcji opowieści. Bo morze wszędzie jest takie samo.

Przed nią leżało morze, z portem rybackim po lewej i przystanią portową po prawej.

Powieści, którą mogłabym potraktować, jak kryminał. Mogłabym, ale nawet gdybym bardzo tego chciała i uparła się przy takim właśnie pojmowaniu, to nie dane mi było tak odebrać tej historii. Wydarzeń rozegranych w nadmorskiej miejscowości List na jednej z fryzyjskich wysp Morza Północnego o nazwie Sylt, należącej do najdalej na północ wysuniętej gminy niemieckiej.

Sprawdziłam na mapie i jak widać – rzeczywiście istniejącej. To tutaj pod koniec wyjątkowo ciepłego października (dokładnie takiego, jak w tym roku mojej rzeczywistości, gdy czytałam tę książkę), o drugiej w nocy znaleziono młodego, nieprzytomnego, ciężko pobitego chłopaka. Rany były poważne – liczne zranienia, połamane żebra, pręga na szyi po próbie duszenia i niemal brak twarzy. I najgorsze – amnezja. Sprawą zajął się komisarz Kurt Herzog, któremu marzyła się solidna kariera w kryminalistyce. Zamiast tego pełnił nudą i żmudną służbę na cichym posterunku, w którym na biurku znajdywał błahe zgłoszenie w sprawie pobitego chłopaka, dwa włamania, do hurtowni piwa i do domu emeryta. To wszystko. Żadnych spraw wymagających od niego wysokiego ilorazu inteligencji do rozstrzygania, rozgryzania, analizowania, dochodzenia, przechytrzania i dopadania sprawców chociażby przemytu narkotyków na ogromną skalę, handlu dziećmi czy zbrodnie z zimną krwią albo w afekcie, z planem czy bez, ale zawsze w wielkim stylu. Nawet nie wiedział, że to, za czym tak tęsknił, miał na wyciągniecie ręki. Wystarczyło trochę rozgrzebać nadmorski piach, przysypujący pracowicie ślady przestępstwa, by napotkać pierwszy trop prowadzący do sprawy na skalę nie tylko wyspy, kraju czy świata, ale nawet jego najśmielszych marzeń. Wystarczyło przyjrzeć się wnikliwiej pobitemu chłopakowi i temu, co przy nim znaleziono.

...rybacy sprzedali rybę z nocnego połowu i rozjechali się do domów...

Ale nie na tym wątku skupiała się cała opowieść.
Dlatego nazwanie jej kryminałem czy nawet sensacją byłoby wbrew zamierzeniom głównych narratorek (narratorów było więcej) używających inicjałów J. i B.. Pojawiały się nagle w tej fabule, niczym przecinki w zdaniach pozwalające na oddech, na oderwanie się od uwikłania bohaterów, na przemyślenie podsuwanych tematów sygnalizujących pojawianie się kolejnych wątków. Swoją korespondencyjną wymianą myśli wprowadzały poczucie antraktu w rozgrywającym się spektaklu o życiu mieszkańców Syltu. Początkowo nie lubiłam tych wtrąceń. Zwłaszcza że pełniły rolę analityczną, uzupełniającą oraz, nielubianych przeze mnie, tłumaczącą i obnażającą warsztat powstawania fabuły i tworzenia fizycznych i psychologicznych sylwetek postaci. Często i gęsto powoływały się przy tym na skojarzenia z twórczością innych pisarzy, aktorów, piosenkarzy, a zwłaszcza reżyserów. Musiałam się z tym pogodzić, bo po pierwsze to one kreowały ten świat, z czasem przenikając do niego. Po drugie - sprawiało im to ogromną przyjemność, a co wyjawiły dopiero na końcu, pisząc – wydarzenia w Księżycu, nawet gwałtowne, nie po to się działy, żeby wzmocnić fabułę zawiłą intrygą czy dramatycznym pościgiem. Zagadką było samo pisanie, ta dziwna i niczym nieuzasadniona potrzeba trwania przy tym, sama przyznasz, dość dziwacznym zajęciu, jakim jest wymyślanie komuś imienia, wzrostu i koloru oczu, obdarzanie go życiem, losem i cechami charakteru. A po trzecie B. w jednym z listów do J., którymi wymieniały się systematycznie, zaznaczyła – zastanawiałam się nad formułą „miękkiego” kryminału, a więc napisanego w taki sposób, by nie udawał mocnej męskiej gry, a pozostał wiarygodny. W końcu znalazłam odpowiedź: nie ma potrzeby określania gatunku, dziś nikt tego nie oczekuje. Stąd moja trudność w zaszufladkowaniu gatunkowym tej powieści, chociaż narratorki podpowiadają – post-modernistyczny eklektyzm na granicy gry pozorów, czarnego humoru i autotematyzmu. Proszę być tak sprytnym i ująć to w jednym słowie-pojęciu. No właśnie – ups!

...morze jest niebieskie albo zielone nie tylko z powodu refrakcji światła i głębokości...

Ale dzięki tej nieokreśloności można tę powieść odbierać na wielu poziomach.
Wszystko zależy od czytelnika, który z przyjemnością podda się napięciu, skupiając się na suspensie przeniesionym w sferę motywacji oraz ludzki wymiar winy, kary i przebaczania.

Na wysuniętych daleko w morze umocnieniach odpoczywały gromady dzikich kaczek, mew i rybitw, szablodziobów i ostrygojadów.

Inny odbiorca znajdzie w niej bogate pokłady zagadnień filozoficznych, często formułowanych w pytaniach podobnych do tych – O co walczymy? Czy, jak piszesz, stworzeni jesteśmy do życia według naszych wyobrażeń, za którymi, nieraz daremnie, podążamy? Czy może jednak naszym prawdziwym przeznaczeniem jest, uważane za nudne i przegrane, ukojne bytowanie na prowincji, wszelkiej prowincji, w tym także duchowej? To tutaj znalazłam wyjaśnienie tajemnicy tytułu powieści. Jednak mnie najbardziej zaciekawił motyw nie ucieczki człowieka i jego drogi, bardzo popularnej w literaturze, ale osadzenie i okopanie się człowieka na wyspie dosłownej i metaforycznej. Odgrodzenie się od okropności rzeczywistości,w której dominuje przerażająca i przygnębiająca szeroko pojmowana wojna, bo gdziekolwiek się obejrzysz, wszędzie wojna. Nieważne, mała czy duża, prywatna czy międzyplemienna, zawsze straszna, zawsze okaleczająca. Stąd nasze wyspy, każdy z nas na swojej, byle dalej od okropności, które niosą śmierć i zniszczenie. Napełniają strachem. Zdumiewają.

...jedne spały, syte i skulone, inne czyściły pióra...

Z kolei ktoś inny skupi swoją uwagę na literackiej „ekranizacji” filmów Ingmara Bergmana bardzo silnie obecnego w powieści, który sceny tkał z życia ludzi. To samo robiły narratorki, poszerzając jednak eksponowaną przez reżysera sferę emocji, myśli i uczuć o prozaiczne czynności, zachowania i zdarzenia włącznie z przepisami kulinarnymi. Między innymi na ciasteczka lawendowe, więc i pasjonaci kuchni wiele tutaj dla siebie znajdą.
A wszystko to w klimacie marynistycznym, z morzem w tle.
Piękny obraz taki, jak urocze są zdjęcia, które wklejałam w tekst. Ktoś może nawet powie – nostalgiczne ujęcia. Ale to tylko jedna strona morza i jego ludzi. Dla mnie nudna, szara, bura, jednostajna, zbyt spokojna, zachowawcza.
Martwa.

...a jeszcze inne suszyły skrzydła, obracając je na wszystkie strony, by złowić najmniejszy powiew popołudniowej bryzy.

Nie lubię takiego morza. Nie lubię tych pustych plaż po sezonie, tej transparentności przestrzeni bez tajemnicy, tej ciszy i groźnego pomruku wody i ryku bestii w czasie sztormu, tego ustawicznego memento mori żywiołu natury. To nie było dobre miejsce urodzenia i dorastania dla wojowniczki, dla nastolatki chcącej czerpać z życia garściami i bić się z życiem, skazujące na wielomiesięczne czekanie na pełen życia, barwny, głośny, żywiołowy i nieprzewidywalny sezon turystyczny, który na dwa miesiące odsuwał w cień sezon martwy, kojąc moją "chorobę morską". Nie utożsamiłam się z bohaterami wyspy, mimo że miałam do tego pełne prawo. Wybrałam grę w życie, które tak dobrze pokazał Ingmar Bergman w Siódmej pieczęci. Uciekłam z „wyspy” na „stały ląd” z jego "wojnami". To dlatego z dystansem weszłam w świat powieści, jedynie przyglądając się z zaciekawieniem tym, których taki świat fascynuje i w którym się odnajdują, przybywając do niego w sensie fizycznym. Zostając na stałe. W sensie metaforycznym mam swoją wyspę. To książki. Moje antidotum na martwy sezon.
No i proszę, co może być przyczyną miłości do książek, a co uświadomiła mi ta powieść!

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Księżyc myśliwych [Katarzyna Krenz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
wtorek, 03 listopada 2015
Wóda i bala – Grzegorz ŻurekWóda i bala – Grzegorz Żurek
Wydawnictwo Oficynka , 2015 , 342 strony
Literatura polska


Zaciekawiło mnie to zdanie umieszczone na tylnej okładce tej książki. Lubię takie zagadki sugerujące odstępstwo od schematu, zwariowanie i zawirowanie w powieści. Chociaż to ostatnie pojęcie w zdaniu trochę nie pasuje do historii opowiedzianej przez głównego bohatera – Grześka. Trójjedynego autora, narratora, a zarazem bohatera – jak sam siebie przedstawiał. Dlatego pasuje tutaj określenie i opowieści, i powieści na poły konfesyjnej, i na poły autobiograficznej, i tego memuaru. Wprawiło mnie to troszkę w stan niepewności, jak do takiej hybrydy podejść? Łamało to moją zasadę nieoceniania autora, tylko jego dzieła.
Jakżeż ja miałam się odnieść do tego faktu?
Na początku z pewną nieśmiałością i grozą używania słowa „żul” wobec bohatera-autora, ale z drugiej strony, autor chyba wiedział, co robi i przygotował sobie odpowiedni pancerz ochronny. Zresztą nie wiem, czy nie skroił go sobie dużo wcześniej, zanim powstała książka. Bo życie go nie rozpieszczało.
Mam silne wrażenie, że na własne życzenie.
Bo Grześ uwielbiał swoje życie właśnie takie, jakie prowadził, a cała opowieść była jego pochwałą w koszulce powieści konfesyjno-autobiograficznej. W swoim życiu kochał dwie rzeczy – wódę i balę. Pierwsza rujnowała mu życie i prowadziła prosto do miejsca przy osiedlowym śmietniku, spod którego ewakuował go przyjaciel Sylwek. Mężczyzna z „barwną” przeszłością, w której mieściły się: neonazizm, niedoszłe zabójstwo, kryminał, patologiczny seksoholizm, pedofilia, samobójstwo i honor. Z czego, paradoksalnie, to ostatnie było najbardziej zabójcze dla Sylwestra. Z kolei druga rzecz, którą Grześ kochał najbardziej czyli bala, dla odmiany i równowagi, dawała mu sens tego życia. Dzięki piłce nożnej dokądś przynależał, utożsamiał się, angażował emocjonalnie i łączył duchowo. Krótko mówiąc - Lechia to był styl życia i stan umysłu.
Pił i grał. Grał i pił.
Obie rzeczy ze sobą nie kolidowały. Z gry wykluczyła go dopiero kontuzja, zostawiając go sam na sam z wódą. Ze studenta, a potem nauczyciela, pozostała patologia: bezrobocie, alkoholizm, brak meldunku w stałym miejscu pobytu, zęby już delikatnie nadpsute, cera nie ta, charakterystyczna dykcja, odpowiednio spaczona wizja rzeczywistości.
Życie żula, któremu diabeł każe pić wódkę!
Nie wiem – przepraszać czy nie przpraszać za to podsumowanie osoby bohatera-autora, ale upiększyć niczego tutaj nie mogę. Tak było napisane - czarne na białym. I zresztą po coś to było, a i ja po coś o tym napisałam. Nie żeby wywołać obrzydzenie, niechęć czy chęć potępienia, bo jeśli nawet symptomy tego się pojawiły, to zakończenie powieści jest skierowane ostrzem właśnie w takich „zdrowych społecznie”, oceniających innych i układających życie innym. Ale zanim o tym napiszę, jedno zdanie z westchnieniem na osłodę goryczy treści - ale, jak to jest napisane!
„Crossing” i „over” użyte w blurbie to za mało, by oddać styl przekazu, który nie pozwalał na porzucenie książki. Bohaterowie byli mieszkańcami Mysłowic, stąd w tytule „bala”, a nie piłka nożna. Nie wiedziałam, że to jaskółka tego, co czeka mnie w środku. A tam piękna gwara śląska, kolokwializmy, mniej piękne, ale potrzebne bardzo wulgaryzmy i język człowieka wykształconego, niebojącego się między dosadną „łacinę” wrzucać słowa z górnych półek – aczkolwiek, defenestracja, mizerabilizm – tworząc fascynującą mieszankę nowomowy, dzięki której gładko przełykałam gorzko-słono-pieprzne życie Grześka z dajmonionem. Zawsze to lepiej brzmi i wygląda, a i tak jakoś człowiekowi raźniej ze świadomością, że przez życie idzie z dajmonionem, a nie pierdolcem. – jak mawiał. Szłam więc przez to życie z Grzesiem i jego dajmonionem jak przez teatr, poezję i prozę w jednym. Bo i pojawiały się dialogi z podziałem na role i prawdziwym chórem niczym w greckim teatrze, któremu było bliżej do tragedii życia niż do dramatu. I poezja w chwili ku temu odpowiedniej z cytowaniem wierszy poetów. Ale najwięcej było prozy w tym życiu, a raczej prozy życia w sensie filozoficznym. Podanej w narracji zewnętrznej, jak i w monologu wewnętrznym, wyróżnionym kursywą, ignorującym całkowicie interpunkcję. I to dla właśnie takiej narracji bez trzymanki mogłabym tak leżeć z Grzesiem i jego pier... to znaczy – dajmonionem pod tym osiedlowym śmietnikiem, słuchając z dużą dozą sarkazmu i ironii, inteligentnej obrony życia dokładnie takiego. Dla tych chwil polegiwania przy śmietniku z gatunku tych, które się w szaty wieczności dla zmyły przystrajają i podczas właśnie takich momentów wiecznotrwałych powstają warunki sprzyjające wszelkiej metafizyce, w związku z czym dokonywać się mogą przeróżne konwersje, przemiany wewnętrzne, transcendencje, epifanie i duchowe metamorfozy. Momenty, w których wiemy na pewno, czego chcemy od życia.
Prawa do kochania wódy i bali!
Na złość, przekór i wbrew woli wszystkim tym próbującym prostować, wygładzać, naprowadzać, porządkować rzeczywistość, by wszystko zaczęło wreszcie funkcjonować jak należy. Kosztem prawa do wolności wyboru przez Grzesia. Bo Grzesia apetyt na życie w zupełności zaspokajała sama potencjalna możliwość. I w tym sensie to nie jest powieść, ale manifestacja pochwały każdego życia.
Nawet żula z pier... to znaczy z dajmonionem.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

niedziela, 01 listopada 2015
Wszystkie lektury nadobowiązkowe – Wisława SzymborskaWszystkie lektury nadobowiązkowe – Wisława Szymborska
Wydawnictwo Znak , 2015 , 848 stron
Literatura polska


Oto co czytała nasza poetka i noblistka!

To tylko bardzo niewielka część tytułów, które wyszperałam z bibliotecznych półek, z 562 figurujących w tej pozycji. Gdybym napisała, że opisanych przez autorkę, popełniłabym lekkie nadużycie, ale o tym później. Już po treściach zawartych w tytułach można zorientować się, że nie będzie w niej beletrystyki. Tę autorka w swoich wyborach czytelniczych postanowiła świadomie pomijać, a nawet omijać szerokim łukiem, skupiając się na prawie lub w ogóle nieomawianych przez recenzentów czyli monografiach, poezji, biografiach, antologiach, leksykonach, słownikach, poradnikach i przede wszystkim publikacjach popularnonaukowych. Co ciekawe, według niej to właśnie one cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników, zauważając we wstępie – większość gorliwie recenzowanych książek (większość - czyli nie wszystkie) miesiącami zalegała półki i szła w końcu na przemiał, natomiast cała ta pokaźna reszta, nie oceniana, nie dyskutowana, nie zalecana, rozchodziła się jakoś raz-dwa. Tak na marginesie – imiesłowy przymiotnikowe autorka pisała według starej szkoły ortografii, co trochę mieszało mi się z obecnie obowiązującymi zasadami. I dalej, kończąc myśl – Przyszła mi ochota, żeby poświęcić jej trochę uwagi.
I poświęciła!
Nawet nie trochę, ale wręcz całą. Z dużym rozmachem tematycznym sięgała po poradniki, leksykony i słowniki chociażby takie, jak ten:

Teoretycznie byłam przygotowana na niespodzianki, a jednak zaskakiwała mnie swoimi królikami wyciąganymi z kapelusza. Z tych największych zadziwień, ale i zaciekawień, jak sobie poradzi (a radziła sobie, radziła!), wymienię tylko podręcznik przeznaczony dla uczniów IV klasy techników krawieckich, kalendarz ścienny na rok 1973 oraz uwaga!, uwaga!, hit pozycji – telewizję. Medium, które uznała za „książkę zastępczą” o wielomilionowym nakładzie wydaną w 1996 roku, dla 50 procent dorosłych Polaków, którzy już nic drukowanego nie czytają. Ciekawe, co napisałaby o Internecie!? Te wybory czytelnicze dokonywane spontanicznie, bo akurat przechodziła koło księgarni i kupiła coś z fizyki i budownictwa, a będąc w Zakopanem na urlopie, poradnik dla kobiet w ciąży, budowały we mnie jedno, ale ważne pytanie – jak osoba nieznająca się na tych dziedzinach nauki (wszak autorka to poetka i humanistka) może wypowiadać się merytorycznie na ich temat? Czy takie recenzje będą wiarygodne? I tutaj wrócę do mojego nadużycia przy sięganiu do pojęcia „opisywanie książek” przez autorkę.
Otóż poetka, jak sama kategorycznie podkreśliła we wstępie, nie pisała recenzji!
Lojalnie uprzedziła nastawiającą się mnie na taką formę, wyjaśniając – Szybko połapałam się, że jednak recenzji pisać nie potrafię, a nawet nie mam na to chęci. Że w gruncie rzeczy jestem i chcę pozostać czytelniczką amatorką, na której nie ciąży przymus bezustannego wartościowania.
Czyż to nie miód na serce blogera książkowego, który musi tłumaczyć się, że nie pisze recenzji?
Ale wracając do tłumaczeń się autorki, która odważnie przyznawała – Z książki zrozumiałam niektóre rozdziały we względnej całości, tu i ówdzie poszczególne stronice, niekiedy tylko pojedyncze zdania. Gdy pojawiały się wzory i tabele, opuszczałam całe partie... To o Siedmiu stanach materii Wernera Emmericha i współautorów. Studentom pedagogiki współczuła czytania ze zrozumieniem podręcznika akademickiego, którego oni nie chcą, ale muszą, a autorka nie chce i nie musi. I czytać nie będzie z powodu jednego, zniechęcającego zdania, które podważyło jej szacunek dla uczoności, która nie potrafi się jasno i foremnie wypowiedzieć. Przy okazji dowiedziałam się, że byłam obiektem współczucia noblistki – spóźnione, ale wielkie dzięki! Jak widać, pisała, co chciała i jak chciała.
I drukowano ją!
Mało tego! Rubryka Lektury nadobowiązkowe, w której pojawiały się jej teksty zyskała tak dużą popularność, że ich wybór ukazał się w formie książki. Tegorocznie wydana pozycja jest szóstą (o ile dobrze policzyłam) z kolei, z tą różnicą, że zawiera wszystkie teksty ukazujące się od 1967 do 2002 roku najpierw w Życiu Literackim, a potem w Piśmie, Odrze i wreszcie w Gazecie Wyborczej.
Gdzie tkwi tajemnica popularności?
Pomijam skutki otrzymania literackiej Nagrody Nobla wyrażające się w zawodowym zainteresowaniu biografów i badaczy jej twórczości. Dla nich to kopalnia wiedzy o noblistce wyczytywanej między wierszami i przebogate złoża odpowiedzi dostępne tylko tutaj. Można się dowiedzieć, kto onieśmielał autorkę do końca jej życia, o czym marzyła, co jej się śniło, dlaczego zbierała śmieci na biwaku, co ją irytowało w ludziach, jak brzmiało pierwsze zdanie jej nienapisanej powieści i kogo chciała przestraszyć nożem w zębach oraz wiele, wiele innych perełek. Może prozaicznych i drobnych informacji, ale bezcennych okruchów dopełniających jej osobowość. Jej obraz. To wszystko pominę, bo ich wartość w tym zakresie jest bezsprzeczna. Skupię się na walorach tekstów, które, jak już zakodowałam sobie wcześniej, recenzjami nie są.
Są felietonami!
I radzę je tak nazywać, bo inaczej - Kto nazwie te Lektury felietonami, będzie mieć rację. Kto uprze się przy „recenzjach”, ten mi się narazi. – grozi autorka. A przypominam, że nóż w zębach potrafi nosić. I nie ma znaczenia, że już nie żyje. Ma fanów, którzy ten nóż chętnie użyją. Ta forma publicystyki, do której się przyznaje, dała jej nieograniczone możliwości prowadzenia myśli kocimi ścieżkami, a za nimi pióra. To z tego wstępu, umieszczonego w tej pozycji, pochodzi popularne zdanie cytowane przy okazji wszelkich okoliczności związanych z książką i czytelnictwem – Po staroświecku uważam, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
I bawi się!
Dobiera sobie tytuły pod wpływem impulsu wywołanego skojarzeniem lub ciekawością, a zaglądając do środka niekoniecznie skupia się na jej treści. Daleka jest od omawiania analizowanych zagadnień, struktury, stylu i języka przekazu, charakteru książki, nurtu reprezentowanego i wartościowania jej. W tym ostatnim nie do końca jest konsekwentna, bo często spotykałam zdania polecające wprost lub niepolecające, ubrane w szaty dyplomacji – Książkę warto czytać przed zaśnięciem. Jest dość ciekawa, żeby oderwać myśl od utrapień teraźniejszości, i wystarczająco nasenna , żeby wypaść z rąk w stosownej chwili. To o Żonie dla pretendenta Peggy Miller, a wybór należy do czytelnika. Książka dla autorki bywała czasem przeżyciem głównym, a czasem tylko pretekstem do snucia luźnych skojarzeń. W pierwszym przypadku robiło się poważnie, a w przypadku drugim wesoło, z humorem i inteligentną ironią połączoną z autoironią. Zamyślałam się wspólnie nad problemami świata w skali makro i w skali mikro, gdy chodziło o pojedynczego człowieka. Nadal bardzo aktualne! Irytowałam się również, gdy dostrzegała głupotę ludzkości lub tę ludzką, śmiejąc się z przywar człowieczych. Porównywałam wrażenia polekturowe, gdy nasze czytelnicze wybory kilkakrotnie spotykały się. Nie muszę dodawać, że nijak się do siebie miały. Zapamiętałam zupełnie co innego, a autorka pisała o jeszcze zupełnie innych zauważeniach. Wynotowałam sobie trzy tytułu do koniecznego przeczytania: Żebrak F. M. Esfandiary’ego, Yanoama E. Biocci oraz Ja jestem Żyd z „Wesela” R. Brandstaettera. Nie dziwiłam się, kiedy co kilkanaście kartek narzekała na jakość ikonografii w książkach wydanych do lat 90., nazywając ją mglistą i plugawą. Wystarczyło wybrać jedną książkę z przygotowanego przeze mnie stosiku. Padło na Dochotoro znaczy lekarz Leopolda Pawłowskiego. I proszę bardzo:

Gdyby nie podpis pod fotografią, nie wiedziałabym, czym są te szare plamy. W tym kontekście atlas z grzybami z lat 70. czynił książkę narzędziem samobójstwa i morderstwa wielokrotnego. Ten przykład wyjaśnił mi przy okazji, dlaczego ten prezentowany na początku stosik autorki jest taki szary i nijaki. I dlaczego nie ma zdjęć okładek przy każdej nocie. Dla mnie, czytelniczki, dla której zdjęcie okładki podczas jej opisu jest normą, stwarzało poczucie niekompletności. Jednak oglądając okładki książek wyłowionych z półek bibliotecznych, odpowiedź nasuwała się sama:

Skromnie, jeśli nie ubożuchno było kiedyś. Przynajmniej do 1990 roku, kiedy ruszył kapitalizm rynkowy i wydawnictwa zaczęły ścigać się w licytacji atrakcyjności szaty graficznej w walce o czytelnika.
Moje spotkania z autorką traktowałam jak krótkie spojrzenia z innej strony na poruszane zagadnienia prowadzące do wewnętrznej polemiki. Sięgałam po nie w każdej wolnej chwili. Czasami przysiadałam się do pani Wisławy na kilkadziesiąt sekund, bo tyle zostało do wyjścia z domu, a czasami na kilka godzin, najchętniej wieczorem z kilkoma filiżankami herbaty pod rząd. To jedna z tych publikacji, której czytanie mogłam „przekładać” powieściami, nie bojąc się pomieszania akcji, faktów i bohaterów. Spędziłam z nią nieśpieszne dwa tygodnie. To wystarczyło, żeby się przyzwyczaić do codziennej „porcji z Szymborskiej” uczącej pokory i dystansu do siebie. Do jej głosu znanego z filmów dokumentalnych, który gdzieś tam słyszałam w tle tekstu, do jej uśmiechu puentującego felieton. Trochę figlarnego, a trochę szelmowskiego, a co idealnie oddaje zdjęcie umieszczone na tylnej okładce:

Czułam jej osobowość. Żyła w tych tekstach przesyconych jej poglądami, wrażeniami i emocjami. Niepokorna, swobodna tak, jak tylko może być wolny każdy poeta w swoich interpretacjach widzenia świata, z poczuciem humoru, wyznająca zasadę – ja wiem, że mam mówić o słoniu, ale to zwierzę posiada trąbę, jak dżdżownica, więc będę mówiła o tej dżdżownicy. To dlatego każde spotkanie było dla mnie niespodzianką. Z czasem przestałam sugerować się tytułem książki, bo jeśli nawet byli w tytule pacjenci, to tematem głównym okazywał się lekarz, a jeśli trafiło na Historię Bliskiego Wschodu w starożytności Julii Zabłockiej to było o... poetach. I jak pięknie było o tych poetach. Równie pięknie i mądrze, jak o poezji podczas wystąpienia na uroczystości wręczenia poetce Nagrody Nobla. A jeśli komuś to się nie podobało, to padała riposta – A kto z Państwa ma mi za złe, że kluczę na marginesach przeczytanej książki, ten za chwilę się przekona, że następna recenzyjka będzie jeszcze bardziej nie na temat.
I było, oj było i oj się działo!
Więcej pisać nie będę, bo po pierwsze – wszelkie streszczenie dobrej książki jest głupie, jak powiedział twórca eseju Michel de Montaigne, a po drugie – Książka to towar osobliwy, tym między innymi różniący się od sera, że jeśli nie znajdziemy tej, której szukamy, to i nie kupimy żadnej innej zamiast, jak powiedziała Wisława Szymborska.
Dlatego zamiast czytać moje wrażenia polekturowe, zachęcam do sięgnięcia po przyczynę ich pojawienia się. I tutaj mój szelmowski uśmiech - :)

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Wszystkie lektury nadobowiązkowe [Wisława Szymborska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
poniedziałek, 26 października 2015
Warkocze – Laura Kristine Arnesen , Marie Moesgaard WivelWarkocze: przewodnik krok po kroku – Laura Kristine Arnesen , Marie Moesgaard Wivel
Przełożyła Aleksandra Kamińska
Wydawnictwo Między Słowami , 2015 , 108 stron
Duńska


Tylko dzieci głupie się nudzą!
Taki motywator stosowała moja znajoma w wychowaniu swoich dzieci. Muszę dodać, że skutecznie, chociaż dla mnie brzmiał trochę kontrowersyjnie. Po lekturze tego przewodnika skłonna jestem przyznać jej rację. Okazuje się, że nuda wcale nie jest zła, tylko dzieci są może nie głupie, ale zbyt leniwe. Na szczęście nie wszystkie. Kiedy w duńskich szkołach ogłoszono strajk generalny, dwie nastolatki, Laura i Marie, strasznie się nudziły i zamiast "zawracać gitarę" dorosłym mantrą – nudzi mi się - i żądać od nich roli clowna zabawiającego widownię, zaczęły działać.

Miały pasję – plecenie warkoczy. Każdą wolną chwilę poświęcały na wymyślanie nowych splotów z włosów. Brak zajęć w szkole wykorzystały na poszukiwanie inspiracji w Internecie, które skończyło się zainstalowaniem profilu na Instagramie, gdzie pokazały swoje warkoczowe fryzury. Pojawiły się fanki. Potem były filmiki instruktażowe na YouTube. Fanek przybyło jeszcze więcej. I wreszcie ukazała się ta książka. Postanowiłam ją nie tylko przeczytać i dokładnie przyjrzeć się licznym zdjęciom.
Postanowiłam ją... przetestować!
Zebrałam grupę dziewczyn, które chciały tego samo, co ja, ale również mieć uczesanie na czasie (warkocze ostatnio robią furorę!) lub po prostu nauczyć się pleść włosy. Gościem specjalnym i fachową pomocą dla amatorek była adeptka fryzjerstwa. Ciekawiło mnie, jak poradzą sobie z przewodnikiem amatorki, a jak profesjonalistka. Wcześniej przygotowałyśmy akcesoria wyszczególnione i pokazane w rozdziale wstępnym:

Uzbrojone w gumki, wsuwki i grzebienie zabrałyśmy się do wyboru warkocza, wertując pierwszy rozdział. Było w nim aż, a może tylko, pięć podstawowych splotów warkoczowych jako baza do dalszych uczesań. I tutaj napotkałyśmy pierwszy, ale i jedyny problem. Zdjęcia instruktażowe do każdego rodzaju warkocza umieszczono na jednej stronie.

Ucierpiała na tym ich czytelność odwzorowywania krok po kroku kolejnych chwytów pasm włosów. Na szczęście tę niedogodność świetnie rozwiązywał kod QR umieszczony pod opisową instrukcją wykonania:

Ściągnięcie aplikacji na telefon i skorzystanie z usługi zajęło nam kilkanaście sekund i już miałyśmy filmik instruktażowy w telefonie.

Po opanowaniu podstaw, co było łatwe, mogłyśmy porwać się na drugi stopień trudności czyli następny rozdział z fryzurami plecionymi. Teoretycznie brzmiało groźnie, ale w praktyce oznaczało bazowanie na wcześniej poznanych rodzajach warkoczy i budowaniu z nich bardziej skomplikowanych kompozycji. Nie było to trudne. Oryginalny wodospad z włosów w książce wyglądał tak:

A nasz tak:

W przewodniku znajdywałyśmy również mnóstwo podpowiedzi fryzur na imprezy i uroczystości.

Niektóre, wprawdzie już bez instrukcji, ale nie były nam nawet potrzebne do ich wykonania. Właściwie po trzech godzinach ćwiczeń (tak dobrze nam się plotło!) autorki spełniły swoją rolę osób zachęcających i inspirujących, a nas zaczęła ograniczać już tylko wyobraźnia. Efektem było to zupełnie nowe uczesanie:

Zgodnie stwierdziłyśmy, że przewodnik napisany jest zrozumiale, z przejrzystą grafiką, dając amatorkom szansę nauczenia się plecenia warkoczowych fryzur, a profesjonalistkom możliwość inspiracji do pomysłów na nowe fryzury. Ze spotkania wyszłyśmy z cudami-wiankami u każdej na głowie, nowymi umiejętnościami i kolejką do pożyczenia przewodnika.
Byłyśmy bardzo zadowolone!

Fragment książki
sobota, 24 października 2015
Tajemna historia – Donna TarttTajemna historia – Donna Tartt
Przełożył Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo Znak Literanova , 2015 , 608 stron
Literatura amerykańska


Tajemna historia to również trafny tytuł!
Jego hermetyczność niedostępną każdemu sugerowało papierowe opakowanie obwiązane sznurkiem, więc czułam się wyróżniona.

Paczka była dla mnie zagadką i wzbudziła ciekawość, co w środku? Mogłam się trochę domyślać, bo papier w górnej części był naddarty, ukazując niewielką część jakiegoś malunku. Szybko więc „zdarłam” resztę, by zobaczyć całość.

Tak, to fragment obrazu Benvenuta Tisiego - Triumf Bachusa. Od razu skojarzył mi się z bachanaliami. Pasowały do tej powieści jak ulał. To dlatego w pierwszym zdaniu użyłam określenia „również”. I nic nie mogę poradzić na właśnie takie skojarzenie, kiedy myślę o tej powieści. Niechcący wprowadziłam nawet w błąd czytelniczkę w księgarni, polecając jej właśnie Bachanalia. Nie przypomniałam sobie za nic prawidłowego, ale szarego tytułu, jak ten papier.
Ale to od niego, od szarego opakowania, zaczęła się ta konfesyjna powieść.
Jej główny bohater, dwudziestoośmioletni Richard Papen, a zarazem narrator, świadek i uczestnik wydarzeń, zwierzył się z przeżyć z lat studenckich. A ściślej – z jednego roku wspólnej nauki i przyjaźni z pięciorgiem studentów sprzed ośmiu lat. Roku tak traumatycznego, że - jak sam powiedział – nie będę nigdy w stanie opowiedzieć żadnej historii – oprócz tej jednej. I rozpoczął, sceną po scenie tworzących lawinę zdarzeń, powolne rozplątywanie sznurka, a następnie papieru, spod którego uderzyło mnie pierwsze, zaskakujące i wiele sugerujące, zdanie – W górach topniał śnieg i Bunny nie żył już od kilku tygodni, gdy w pełni uzmysłowiliśmy sobie powagę sytuacji. Gdy skończyła się zabawa, a zaczęło się twarde życie. Gdy owce ujrzały, że są wilkami...
A potem historia mnie porwała i pochłonęła po kokardę!
Nie będę rozpisywać się na temat warsztatu literackiego autorki, bo o jego koronkowym cyzelowaniu zdań za pomocą idealnie dobranych słów tworzących plastyczne i niezwykle szczegółowe obrazy, pisałam przy okazji Szczygła. Dlatego mogę w tym momencie, bez wyrzutów sumienia, pozwolić sobie na jedno, ale za to wielkie słowo – MISTRZOSTWO!
Jednak Tajemna historia jest jeszcze lepsza!
Ten awans w moich oczach zawdzięcza zawartości. Tej treści niosącej przekaz, a ukrytej pod szarością papieru fabuły zdań. To perła literacka schowana między stronami. Przenikliwe studium psycho-społecznych procesów związanych z morderstwem człowieka. Drobiazgowa analiza zmienności postaw podzielonych na przed i po dokonaniu zabójstwa przypadkowego, ale również i zaplanowanego z premedytacją. Dokładny obraz przyczyn i konsekwencji pozbawienia życia drugiego człowieka. Radzenia sobie ze skutkami niszczącymi psychikę ludzką - od wyparcia po zastosowanie wzniosłych zasad moralnych, włącznie z samobójstwem. A wszystko to po to, by pokazać, jak miękki i elastyczny gorset norm etycznych i społecznych nosimy na sobie. Jak uwierają nas jego fiszbiny. Jak cienka jest warstwa cywilizacji, którą pokryta jest nasza osobowość. Jak szybko tracimy ochronną tarczę humanitaryzmu, gdy do głosu dochodzą uczucia atawistyczne. A dokładniej nieokreślony czynnik irracjonalny, który domaga się wolności, całkowitej utraty kontroli, tańca wokół ognia czystego istnienia, zrzucenia łańcuchów bytu i roztrzaskania sztywnej skorupy etyki.
Bachanaliów!
Bohaterom powieści udaje się to, ale to, co maiło zaistnieć i zakończyć się, stało się początkiem pozornie niewinnego eksperymentu, który wymknął się spod kontroli, owocując przerażającymi skutkami. Pociągający urok dionizyjskich rytuałów zamienił się w morderczą walkę o życie, niszcząc przyjaźń, ale i zmieniając całkowicie dotychczasową świadomość ważkości dziejących się spraw i ocen postępowania wszystkich bohaterów.
Ale to nie jedyny wątek w tej opowieści.
Pojawia się ich w niej bardzo dużo, a przyjemność ich odkrywania i wyliczania pozostawiam innym czytelnikom. Niektóre towarzyszą głównemu, uzupełniając go sukcesywnie, w miarę rozwoju fabuły, a niektóre prowadzą w ślepą uliczkę, zasygnalizowawszy zaledwie problem. Jeszcze inne pojawiają się jak błyskawica, na moment oświetlając mi wielość możliwości dróg do już samodzielnego poprowadzenia tematu. A każdy ważny, otwarty, trudny, ciekawy, prowadzący do analizy, do zastanowienia się, do innego spojrzenia na kruchość kondycji psychicznej człowieka pomimo wieków jej cywilizowania. Na zmienność postaw społeczeństwa bezmyślnie dostosowujących się do trendów, mody i konwenansów.
Jesteśmy wilkami w owczej skórze.
Wystarczy lekko uchylić przebranie z takim trudem szyte przez wychowanie, by zobaczyć zębiska i pomruk atawizmu. Wystarczy zdjąć ten szary papier i przejrzeć się w treści, jak w lustrze i ujrzeć prawdziwe JA.
Przerażające!
Ale i pomagające zrozumieć, dlaczego seryjny morderca bez wyrzutów sumienia może powiedzieć o sobie – W zasadzie jestem dobrym człowiekiem.
Na obwolucie książki widnieje takie zdanie:

Podpisuję się pod nim!

Książkę wpisuję na mój top czytanych w 2015 roku.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

sobota, 17 października 2015
Córka papieża – Dario FoCórka papieża – Dario Fo
Przełożyła Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo Znak Horyzont , 2015 , 312 stron
Literatura włoska


To nie jest powieść!
Chociaż, przykładając miarę literacką, za taką może uchodzić. Dla mnie to niezwyczajny spektakl, w którym autor wystąpił w roli konferansjera-narratora, obsadzając mnie w roli widza. Miałam wrażenie, że jest przełom wieków XV i XVI, a ja stoję w tłumie gapiów zebranych na miejskim rynku, na który właśnie zawitała objazdowa trupa teatralna z aktorami, komikami, żonglerami i połykaczami ognia. I oto kurtyna się rozsuwa, a na scenie pojawiają się aktorzy z podobiznami rodu Borgiów (i nie tylko) na twarzach, odgrywając pasjonujące losy jego członków z najważniejszą bohaterką przedstawienia – Lukrecją Borgią.

Aktorzy uwijają się szybko, bo mnóstwo ich na kartach tej książki, tworzących minigalerię przewijających się postaci autorstwa, między innymi, samego pisarza:

Ujrzałam historię nieznaną. Inną od tej, którą opowiadano dotychczas. Zarzucającą kłamstwo, nadinterpretację i przeinaczenia popełnione przez wszystkim dotychczasowych biografów literackich czy filmowych, usiłujących w nieetyczny zawodowo sposób zdobyć uwagę odbiorcy. Autor kreując wrażenie sztuki teatralnej, tak naprawdę tworzy salę sądową z bezprecedensową sprawą, w której pełni rolę obrońcy oskarżonej Lukrecji o cudzołóstwo, kazirodztwo, intrygi, morderstwo, zdradę i wiele, wiele innych przewinień wobec ludzi i Boga. Akt po akcie, co chwilę, podnosząc lub opuszczając kurtynę, scena po scenie, zmieniając scenografię, czas i miejsce akcji, ukazuje zupełnie inną osobę.
Tworzy całkowicie nową osobowość i tożsamość!
Kobietę wykorzystywaną przez mężczyzn w rodzinie do swoich własnych, egoistycznych celów. Zwłaszcza przez brata Cezara i ojca – papieża Aleksandra VI.

Żonę, której brat zamordował męża, a ojciec traktował jak towar w handlu matrymonialnym. Matkę, którą zmuszono do porzucenia i rozłąki z własnym dzieckiem. Siostrę mimo wszystko kochającą brata miłością bezwarunkową i bez podtekstów seksualnych, gotową pomóc mu w potrzebie pomimo wyrządzonych krzywd. Córkę do końca czuwającą przy łożu umierającego ojca. Partnerkę lojalną mężom i po ludzku troszczącą się o nich, próbując stworzyć trwały związek oparty na uczuciu. Panią dobrą dla poddanych , mówiących o niej „dobra księżna”. Filantropkę tworzącą, z myślą o najbiedniejszych, pierwszy w Ferrarze bank pobożny. Chrześcijankę i fundatorkę klasztoru wzorującą swój sposób bycia i postawę na zasadach ujętych w kazaniach i zapiskach uświęconego Bernardyna i św. Katarzyny. Człowieka uwikłanego w morderczą sieć intryg i uchodzących z niego z życiem. I wreszcie polityka inteligentnie prowadzącego kontrolę nad procesami i sądami oraz zadaniami w zastępstwie sprawujących władzę mężczyzn.
Czy to ta sama Lukrecja Borgia?
Autor postarał się, abym zadała sobie to pytanie. Przytacza fakty i dowody, powołując się na opinię współczesnych badaczy, wypowiedzi ówcześnie żyjących i dziennik prowadzony przez samą Lukrecję. Stwarza w ten sposób poważny zarzut pod adresem wszystkich twórców literackich i filmowych biografii bohaterki, którzy przyczynili się do kłamstwa kulturowego rozdmuchanego przez narratorów erotyczno-pornograficzno-obscenicznych historii.
Czy je obalił?
Na niekorzyść przemawia fakt, że autor nie jest historykiem, lecz wściekłym amatorem podległym emocjom, który z pietyzmem burzy pielęgnowany, kontrowersyjny wizerunek metresy brata i ojca-papieża. Odbiorca żądny sensacji tego nie lubi. Na korzyść zaś przemawiają autentyczne źródła dokumentalne, często cytowane oraz krytyczna analiza błędnej interpretacji historycznej, w której dowodzi nielogiczności rozumowania badaczy. Przyznaję – bardzo uzasadnionych i przekonujących.
Jednego jestem pewna!
Autorowi udało się stworzyć obraz myślącej, pobożnej i wrażliwej kobiety, próbującej odnaleźć się w patriarchalnym świecie i hierarchicznym systemie Kościoła katolickiego, w którym skandaliczne historie z życia księży, łącznie z samym papieżem i jego najbliższymi krewnymi, uznawano za całkowicie normalne, a ona sama, z racji płci, z góry była skazana na rolę ofiary składanej przez najbliższych na ołtarzu rodzinnych interesów finansowych i politycznych.
I w tym kontekście obraz Lukrecji, stworzony przez autora, wzbudził we mnie ogromny podziw.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Córka papieża [Dario Fo]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Wydawnictwo Znak Horyzont ogłosiło konkurs dla blogerów, w którym nagrodą jest wyjazd do Rzymu. Wystarczy przeczytać książkę i napisać tekst broniący Lukrecji, wskazując na różnice w przedstawieniu jej postaci w znanym serialu filmowym. Termin nadsyłania linków do tekstów upływa 25 października. Więcej informacji można znaleźć w regulaminie konkursu.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 80
| < Listopad 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
O autorze
Zakładki:
A czytam teraz
A planuję przeczytać
A polecam i patronuję...
A w listopadzie w księgarni
Adres e-mail i moje logo
Czytam czasopisma o książkach
Czytam e-book
Czytelnicze akcje i konkursy
Czytelnicze wyzwania
Geografia literatury przeczytanej
Katalog autorów (750)
Mój top czytanych w 2014
Nagrody literackie
Piszących podczytuję
Przeglądam blogi zaczytanych
Przeglądam portale książkowe
Przeglądam prasę
Słucham, jeśli nie czytam
Szablon stworzyła
Tutaj jestem
Wspieram i popieram
Wydawnictwa i księgarnie
Życie pozaksiążkowe
Tagi