Czytam i opisuję, co dusza dyktuje...
piątek, 02 października 2015
Polak potrafi, Polka też... - Jan Wróbel, Ewa WróbelPolak potrafi, Polka też...: czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza - Jan Wróbel, Ewa Wróbel; il. Joanna Wójcik
Wydawnictwo Znak Horyzont , 2015 , 240 stron
Seria Historia Polski 2.0 , część 2
Literatura polska


Megadawka rewelacyjnie dobrych informacji podnoszących nasze pozytywne postrzeganie siebie i Polski w świecie!
Nie miałam pojęcia, że aż tak wszędzie nas pełno. Prawie pod każdym kamieniem w dowolnym zakątku ziemskim. Że jesteśmy, że istniejemy i że współtworzymy historię ludzkości – tak, ale że na tak ogromną skalę – nie. A podejrzewam... Co tam podejrzewam! Wiem na pewno, że dokonania Polaków wymienionych w tej pozycji to tylko ułamek dużo większej całości.
A jesteśmy wszędzie!
Gdzie nie spojrzeć, w którąkolwiek stronę nie pojechać, można napotkać polskie nazwiska lub ślady polskości. I to zarówno w znaczeniu geograficznym, jak i społecznym. Autorzy sięgnęli po przykłady osób, które odniosły lub odnoszą sukcesy (bo to bardzo współczesna książka jest!) w takich dziedzinach, jak nauka, sport, sztuka, biznes, a nawet działalność filantropijna. Zajrzeli do dorobku życiowego nie tylko Polaków z przeszłości, ale i tych mi współczesnych, jak Jurek Owsiak, Anna Dymna czy Janina Ochojska. Nie tylko znanych, jak Mikołaj Kopernik, wrzuconych na wabia, do czego autorzy przyznali się we wstępie, używając dokładnie tego wyrażenia, ale i tych całkowicie zapomnianych, o których dokonaniach, przyznam się, dowiedziałam się z tej publikacji po raz pierwszy.
Każdy rozdział ma swojego bohatera - wynalazcę, handlowca, artystę, filantropa, podróżnika czy odkrywcę – pokazanego w ciekawy sposób. Nie encyklopedyczny, chociaż oparty na faktach, ale tak pokazanych, by zaciekawić, tworząc atmosferę sensacji i ponownego odkrywania znanego/nieznanego. Dzięki temu zabiegowi także ci sławni stawali się nieszablonowi. Każda opowieść podana z dużym poczuciem humoru językiem często i gęsto sięgającym do określeń i zwrotów kolokwialnych. Autorzy jako czynni dydaktycy (są między innymi nauczycielami w liceach) świetnie zdają sobie sprawę, że taki swojski styl przekazu czyni pozycję przystępną zarówno młodym odbiorcom, jak i dorosłym. Atrakcyjność kreślonych historii podnoszą rysunki ilustrujące tekst:

Niektóre w formie minikomiksu:

Komentarze internautów

oraz komentarze w dymkach z wizerunkiem autorów budują wrażenie dyskusji z czytelnikiem.

Czyta się tę dawkę budującej wiedzy jednym tchem!
Bo lubimy być dowartościowani. Lubimy być chwaleni. Lubimy być wartościowi i ważni. A ta książka dostarcza, nam Polakom, mnóstwa powodów do dumy. Leczy z kompleksów i jest antidotum na nasze narzekanie, bo to tylko tak się wydaje, że nam nigdy nic nie wychodzi, poza narzekaniem, które wychodzi bardzo dobrze. Autorzy, kontynuując tą pozycją serię Historia Polski 2.0, postawili tym razem na podbudowanie poczucia własnej wartości rodaków. Ten cel podkreślają we wstępie – Wierzymy, że jeśli człowiek (w tym przypadku czytelnik/czytelniczka) otrzyma uderzenie dobrej energii, to już do końca życia będzie wypatrywał, czy aby za jakimś wielkim dokonaniem w przeszłości nie czai się Mazurek Dąbrowskiego. Albo Mazurka. Bo mnóstwo wśród kreujących markę Polski w świecie jest również kobiet.
Możemy pękać z dumy!
Jesteśmy od dawna skazani na sukces, tylko, jak zauważyli autorzy, czasami o tym zapominamy. Czas przypomnieć sobie, że nie wypadliśmy sroce spod ogona, a świat kręci się dookoła Słońca tylko i wyłącznie dzięki nam!
Polakom!

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Fragment książki


A tutaj kolejna dawka powodu do dumy.
niedziela, 27 września 2015
O jeden ląd za daleko – Jarosław FischbachO jeden ląd za daleko – Jarosław Fischbach
Dom Wydawniczy PWN , 2015 , 368 stron
Literatura polska


Człowiek z pasją!
Jedną z tych fascynacji, które pędzą po świecie i nie pozwalają usiąść bezczynnie na jednym miejscu. A jeśli nawet, to tylko na moment, na chwilkę, by pomyśleć, zaplanować, przygotować i zebrać informacje do wykorzystania w przyszłej podróży. I wcale ta wyprawa nie musi być daleka i koniecznie egzotyczna. Autorowi wystarczy zakręt na drodze za ostatnim ogrodzeniem polskiego miasteczka, by obudził się w nim wewnętrzny wędrowiec i z ciekawością zaczął badać najbliższą okolicę. Równie ciekawą dla niego i kuszącą, jak odległe lądy. I tak już ma od 34 lat, w ciągu których zdążyło nagromadzić się mnóstwo przeżyć, obrazów i wspomnień.
A pasja narodziła się w domu rodzinnym, w którym na turystyczne szlaki wprowadziła go mama, o czym dowiedziałam się z dedykacji umieszczonej na początku książki. Potem było zaczytywanie się w książkach podróżniczych znanych globtroterów – Arkadego Fiedlera, Tony’ego Halika, Wiktora Ostrowskiego, Władysława Korabiewicza i Ryszarda Kapuścińskiego – na których słowa powoływał się w swoich opisach sukcesywnie spełnianych marzeń chłopięcych. O różnych zakątkach świata – Azji, Afryki, Ameryki Południowej czy Polski. W różne jego formacje, według których pogrupował główne rozdziały – w pustyni, w puszczy, na wodzie i w górach. Przemieszczając się samemu, ze znajomymi lub rodziną. Korzystając z łódki, samochodu albo wędrując pieszo. Byleby dojść, dojechać czy dopłynąć do obranego celu. W miejsca znane tak, jak góra Kilimandżaro lub w zupełnie nieznane zakątki zagubione na krańcach świata. Odwiedzane raz lub wielokrotnie, ale już od innej, drugiej, wartej odkrycia strony. By ujrzeć to, co umknęło za pierwszym razem, ale i zobaczyć efekt upływu czasu. Nieustannie zachodzących zmian, których nieuchronność wielokrotnie podkreślał autor. To dlatego na okładce książki widnieje to zdanie:

Taką możliwość obserwacji umożliwiło właśnie to kilkudziesięcioletnie, stałe podróżowanie po kontynentach i po Polsce. To dlatego też uznał za warte ocalić widziane miejsca od zapomnienia, darowując im wieczne życie na prowadzonej stronie podróżniczej Polskim Szlakiem oraz w książce. Zanotowując w niej to, co ulotne i nietrwałe, co szybko ubywa z pejzażu – ludzie i ich kultura. Autor przygląda im się uważnie z bardzo bliska, starając się być nieuciążliwym gościem. Dostrzega wszystko, co ciekawe, ale i piękne. To dlatego w tej książce nawet wschód słońca jest po wielokroć godny uwagi i kolejnego opisu, bo każdy inaczej urokliwy w innej części ziemskiego globu. Czarujący na Saharze

i zachwycający nad polskim Jeziorem Lucieńskim.

A wszystko to zależy od zdolności dostrzegania niezwykłości wszędzie wokół. Autor ten dar posiada. Przybliża egzotykę, oswajając życie na peruwiańskich wyspach trzcinowych i wprowadza egzotykę, czyniąc krajobrazy Pojezierza Gostynińsko-Włocławskiego podobnymi dzikiej Amazonii.

Opisy wypraw można czytać wybiórczo w dowolnej kolejności, kierując się wyłącznie własną ciekawością opisywanego miejsca. Nie ma tu chronologii. Lata przeszłe przeplatają się ze współczesnymi. Najstarsza relacja rozpoczynająca przygodę autora, ale nie opowieść w książce, pochodzi z 1978 roku z Iraku. Najwcześniejsza z 2012 roku z Polski. Ale każdą zaczyna od prezentacji minimapki z zaznaczonym krajem odwiedzin,

zawsze wplatając w tekst również kilka niezbędnych informacji encyklopedycznych nadających kontekst zbieranym doświadczeniom i przeżywanym wrażeniom. Wszystkie wspomnienia ilustruje licznymi czarno-białymi fotografiami oraz kolorowymi zebranymi w jednym bloku.

Całość tworzy jednorodny zachwyt nad urodą świata.
Tym dalekim i tym bliskim, tworząc atmosferę niezwykłości każdego bez wyjątku miejsca i budując we mnie przekonanie, że wystarczy tylko chcieć i być ciekawym, by zacząć go poznawać od najbliższego zakola rzeki płynącej obok domu. A potem iść coraz dalej i pożyteczniej dla podróżnika, bo jak napisał autor – Najcenniejsze jest chyba właśnie to, że podróże zmieniają nasz sposób widzenia innych ludzi i samych siebie. Możemy sobie uzmysłowić, że nie jesteśmy pępkiem świata i nie wszystko musi się kręcić wokół nas. (...) Nasze racje, przekonania, zapatrywania, nasza wiara nie są jedynymi na świecie. Istnieją też inne, ani lepsze, ani gorsze od naszych, po prostu inne.
I warto je poznawać.
Dlatego nie zgodzę się z wymową tytułu, bo na poznawanie różnorodności nigdy nie będzie za daleko, co najwyżej o jeden ląd za blisko.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

O jeden ląd za daleko [Jarosław Fischbach]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
niedziela, 20 września 2015
Bezuzyteczna.pl – Marcel Szuplewki , Dawid TekielaBezuzyteczna.pl: codzienna dawka wiedzy bezużytecznej – Marcel Szuplewki , Dawid Tekiela
Wydawnictwo Znak , 2015 , 130 stron
Literatura polska


Taką „groźbę” przeczytałam na okładce tej książki. I bardzo dobrze! – pomyślałam w odpowiedzi – bo są tacy ludzie, jak ja, którzy wprawdzie korzystają z Internetu, ale nie we wszystkie ważne, a w tym przypadku ciekawe, jego zakątki docierają. Mój świat jest papierowy, więc przede wszystkim zimny. Informacja gorąca - rzadziej. A tutaj była najpierw internetowa strona Bezuzyteczna.pl, a potem ambitny cel – zbudować w krótkim czasie największą i najbardziej zaangażowaną społeczność polskiego Facebooka. I to nam się udało. – pisze jeden z autorów bardziej znany jako RoundHere. Faktycznie, udało się im to, a liczba fanów fejsbukowego profilu jest już znacznie wyższa niż podana we wstępie i stale rośnie. Fenomen ten autorzy wyjaśniają charakterem portalu – Wiedza Bezużyteczna to dziś nie tylko wiedza, ale również ludzie i emocje. Od siebie dodam, że również umiejętność zaangażowania odbiorców poprzez rozrywkę.
A to już trzy lata tak skutecznego angażowania!
Z okazji właśnie tego jubileuszu autorzy postanowili wyjść ze świata wirtualnego i wkroczyć materialnie do realnej rzeczywistości, robiąc swoim odbiorcom papierową niespodziankę. Wydać książkę, która byłaby swoistą encyklopedią internetu.
I tu uwaga!
Zwłaszcza dla fanów strony internetowej, bo informacje bezużyteczne zawarte w tej publikacji nie są powielone z portalu. Ten fakt wyraźnie podkreślają autorzy na okładce, umieszczając pod tytułem głównym zdanie – tego nie znajdziesz na portalu oraz we wstępie – Jesteś stałym czytelnikiem Bezużytecznej? Dzięki tej książce zdobędziesz wiedzę, której nie znajdziesz w sieci.
Książka jest więc dla każdego!
Każdego, kto jest ciekawy wszystkiego i otwarty na szeroko pojętą wiedzę, ponieważ książka w osiemnastu rozdziałach tematycznych podaje wiedzę od Kosmosu do mikrokosmosu ludzkiego organizmu, która zaciekawia, szokuje, zadziwia, wprawia w osłupienie i bawi. To ostatnie często i gęsto potęgowane przez humorystyczne rysunki:

Sam tekst autorzy podają w małych fragmentach na szarym tle.

Nie ma między nimi logicznego ciągu, więc można czytać wybiórczo, dowolnie i według własnego kierunku zainteresowania. Ja czytałam jednak po kolei, ponieważ po przeczytaniu jednej ciekawostki kierunki rozwoju kolejnych wątków mogą zaplątać na jednej stronie, a zagubić w książce. A drogowskazy kierujące do źródeł informacji podane na końcu książki mogą utopić w Internecie. Dlatego po kolei będzie najefektywniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza że po przeczytaniu jednej porcji tekstu pojawiała się we mnie nieodparta ochota na następną, a po niej z niecierpliwością sięgałam po kolejną dawkę i bardzo ciężko był mi przerwać ten ciąg i pociąg do wiedzy. Ale to pułapka autorów, którzy przyznają z premedytacją, że to specjalnie, że tak ma być wszystko skrojone tak, byś nie potrafił się domyślić, co znajdziesz na następnej stronie, więc przeskakiwałam z kartki na kartkę z wciąż rosnącym apetytem. I to jest ta moc napędowa szybkości wchłaniania zawartości tej pozycji. Dodatkową atrakcją są umieszczone punktowo zagadki z odpowiedziami podanymi do góry nogami.
Można tę książkę czytać samemu. Można też wspólnie. Ale można też poznawać jej zawartość wspólnie na odległość za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie. Autorzy umieścili na prawie każdej stronie kod QR powiązany ze specjalnie oznakowaną ciekawostką.

Jeśli ktoś nigdy nie posługiwał się ta formą komunikacji, może skorzystać ze specjalnie przygotowanej do tego instrukcji. Wystarczy zeskanować kod telefonem, udostępnić na Facebooku i wspólna zabawa gotowa!
Ale nie tylko zabawa.
Wprawdzie autorzy używają określenia „bezużyteczna”, ale w kontekście treści, odbieram to jako kokieterię. Bo ta wiedza tak całkiem bezużyteczna nie jest. Wprawdzie bez tej wiedzy można żyć szczęśliwie i bez niej świat nadal będzie się kręcił, ale jak ułatwia życie! Z morza interesujących faktów i danych, w które nie wątpię, informacji ocierających się o plotkę tak, jak te w rozdziale Welcome to Hollywood czy trudnych do uwierzenia, jak w tę o chmurze alkoholu wędrującej w Kosmosie,

wyławiałam bardzo użyteczne i pożyteczne informacje, które były dla mnie wręcz radami na skalę być albo nie być na przykład kobietą:

Albo ta oszczędzająca siły i cierpliwość:

I takich instrukcji do natychmiastowego wykorzystania w życiu codziennym, spośród na pozór bezużytecznej wiedzy, wyłuskałam mnóstwo. Zresztą autorzy chyba mieli tego świadomość, skoro tytuł jednego z rozdziałów przeczył tytułowi książki – Tym razem wiedza użyteczna.
Nie dajcie się więc zwieść krzykliwym hasłom na okładkach, bo książka oprócz rozrywki oferuje liczne zagadki ćwiczące rozumowanie lub spostrzegawczość, praktyczne porady, podpowiedzi i rady przemycone w formie zabawy. Faktycznie udowadnia, jak zapowiedzieli autorzy we wstępie, że wiedza nie zawsze musi składać z suchych, nudnych faktów. Można ją przemycić w niewinnym kamuflażu formy, jak konia trojańskiego wypchanego pożyteczną wiedzą. To książka, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego odbiorcy, który preferuje Internet i jego gorące, krótkie newsy niż zimny, długi przekaz tekstów charakterystycznych dla książki. Autorom udało się stworzyć hybrydę, godząc obie formy i oba rodzaje przekazu ku zadowoleniu wszystkich czytelników.
Całkiem użyteczna jest ta Wiedza Bezużyteczna!

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Fragment książki

sobota, 19 września 2015
Zwyczajne pakistańskie życie – Joanna KusyZwyczajne pakistańskie życie – Joanna Kusy
Dom Wydawniczy PWN , 2015 , 381 stron
Seria Bieguny
Literatura polska


Polka w środku muzułmańskiego świata – etnolożka, szczęśliwa żona Pakistańczyka.
Jak to możliwe?
Bo przecież różniło ich wszystko, a łączyła tylko miłość, która wprawdzie potrafi przerzucać mosty nad podziałami, ale z ich trwałością bywa różnie. Co konserwowało je w przypadku autorki? Kilka czynników dodatkowych. Po pierwsze wyjątkowy mężczyzna, uchodzący nawet we własnej rodzinie za dziwnego, bo trochę odstającego od wzorca pakistańskiego mężczyzny – „pir”, przewodnik duchowy. Po drugie marzenia autorki, by zamieszkać w nieludzkim albo właśnie przejmująco ludzkim miejscu na ziemi. Początkowo miało to być gdzieś w rosyjskim lub syberyjskim zapyziałym miasteczku,w drewnianym domu pomalowanym na niebiesko albo blokowisku (...) i zwyczajnie żyć w tamtych dźwiękach, kolorach, smakach, zapachach, myślach. I spełniło się to dokładnie w takim wymiarze, tyle że w Pakistanie. Te ciągoty do życia w „etnograficznym” miejscu wynikały z wykształcenia.
Dla mnie, jako czytelniczki, to ostatnie okazało się najcenniejszą zaletą w narracji autorki.
W morzu książek podróżniczych, pisanych z punktu widzenia globtrotera, nareszcie pojawiła się relacja osoby, która wniknęła w obce społeczeństwo na prawach jego członka, widząc to, czego zwykły podróżnik nigdy nie zobaczy i nie doświadczy. Autorka, stając się częścią pakistańskiej rodziny, pokazała mi to, co raczej ukrywa się przed obcymi. Jej samej takiej literatury również brakowało, gdy poszukiwała wiedzy bardziej szczegółowej przed wyjazdem do Pakistanu, pisząc – Wszędzie znajdowałam wiadomości , że w Pakistanie jest źle. Terroryści, porwany i zabity polski inżynier, chaos, bałagan, kurz, dzicz, morderstwa honorowe, broń atomowa i niepokój. A jeśli już trafiały się strzępki informacji na temat zwykłego życia zwykłych ludzi, skupiały się na różnicach (...) i egzotyce w dość makabrycznym wydaniu.
I może dlatego postanowiła uzupełnić tę lukę, dzieląc się osobistymi wrażeniami, urywkami spotkań i rozmów między innymi w swoim blogu Zwyczajne pakistańskie życie, na którego fragmenty powywoływała się czasami.
Nie życiem oficjalnym na pokaz i od święta, a tym zwykłym, codziennym, przeciętnym z jego problemami i radościami. Stąd taki, a nie inny tytuł książki, który celnie oddaje jej treść. Autorka wprawdzie nie unikała opisów miejsc zwiedzanych, ale czyniła to przy okazji, na marginesie, skupiając się głównie na codzienności.
Nie mniej ciekawej i fascynującej niż najbardziej interesujące opisy podróży.
Bo to też jest podróż, tyle że w głąb kultury i mentalności pakistańskiej rodziny i społeczeństwa. Autorka aktywnie uczestnicząc w nich, patrzyła na wszystko nie tylko jako żona, synowa, matka, szwagierka czy ciocia, ale również jako etnolożka, wręcz ciesząc się z niepowtarzalnej okazji „badań terenowych” za darmo. Zawodowe spojrzenie dawało możliwość odbioru świata nie poprzez zadziwienie, ale otwartość na nowe w poszukiwaniu wyjaśnienia, stawiania w kontekście innych kultur, porównywania z własnymi przeżyciami lub z doświadczeniami innych podróżników i publicystów, by dojść do jednego, ważnego i cennego wniosku – Pakistan na początku jest dziki bardzo. Później również wydaje się dziki i dziwny. Ale jak to z obcym bywa, z czasem można odkryć, że „my” bywamy równie dzicy i równie dziwni i że nie jestem lepsza, gorsza, mniej ani bardziej dziwna niż „oni”. Zamiast podkreślać i wyolbrzymiać różnice, jak robiły to zwłaszcza mass media, skupiła się na podobieństwach i relatywnych zjawiskach, by obalać mity i uprzedzenia.
By oswoić obcość i lęk przed innym.
Dlatego pokazała to, co i mnie bliskie – wnętrza domów i ich umeblowanie,

rolę poszczególnych pomieszczeń z naciskiem na kuchnię,

rytm dnia, obchody świąt, zwyczaje, obyczaje i - najciekawszy dla mnie rozdział - różnorodność islamu dokładnie takiego samego w rozłamach, jak chrześcijaństwo,

więzi i relacje rodzinne, ubiór,

opiekę medyczną, edukację, miejsce i rolę kobiety i mężczyzny czy jedzenie i przygotowywanie posiłków, których smaki i kolory nieustannie przewijały się przez wszystkie rozdziały.

A i tak odnosząc wrażenie, że na przekór swoim przywilejom i procesowi asymilacji, nadal uparcie to miasto nosi nikab i nie chce go przede mną zdjąć!
Bo jednak jest obca!
Dlatego to opowieść również o tej obcości. O człowieku stojącym w rozkroku między dwiema kulturami, krajami, rodzinami i narodami. O kobiecie rozdwojonej i nieustannie próbującej zasypywać kanion różnic. O poszukiwaniu nowej tożsamości budowanej z tego, co stare i z tego, co nowe. O tworzeniu kompromisów, chroniąc jednocześnie to, co najcenniejsze – obyczaje, wiarę i religię wyniesioną z domu rodzinnego. I wreszcie o poznawaniu przede wszystkim siebie w kontakcie z obcością, pisząc – Pakistan to dla mnie jedno z miejsc, gdzie widać prawdę o człowieku, o tym, co w ludziach szlachetne, i tym, co okrutne. Wielka lekcja pokory i delikatności. Z perspektywy wiary życie tu jest nieustannym szukaniem Boga ukrytego.
Autorce wszystko to udało się.
Znalazła szczęście w miejscu na pozór nie dla niej, a jak się okazało, równie dobrym do jego pielęgnowania, jak każde inne na świecie.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Zwyczajne pakistańskie życie [Joanna Kusy]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
poniedziałek, 14 września 2015
Powstańcy ’44 bohaterowie i świadkowie – Małgorzata Czerwińska-BuczekPowstańcy '44 bohaterowie i świadkowie: rozmowy i relacje – Małgorzata Czerwińska-Buczek
Wydawnictwo Bellona , 2015 , 311 stron
Literatura polska


Wyjątkowe rozmowy wyjątkowych przyjaciół.
Czyniące z tej książki nie zbiór reportaży czy wywiadów, ale szczerych wspomnień spisanych w dokładnie takiej jakości relacjach tylko i wyłącznie dlatego, że ich bohaterowie zaufali autorce. Nie reporterce, ale człowiekowi. Niektórzy z nich otworzyli się po raz pierwszy od 70 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego. Bo przecież Boże, jak ciężko jest szperać w pamięci, kiedy tak dużo pozostało skrajnych wspomnień... – mówił jeden z nich, Sławomir Pocztarski. Byli „zwierzyną łowną” – uzasadniała ich lęk i strach autorka - nie tylko w czasie Powstania (autorka, wyrażając szacunek, używa dużych liter, więc pozostanę przy jej pisowni), ale również długo po nim. Więc najpierw było zaufanie, potem rozmowy, w których powracali do dramatycznych lat młodości i traumatycznych wydarzeń, a dopiero potem pomysł i potrzeba utrwalenia tych relacji w formie książki. Bardzo emocjonalnej w treści nie tylko ze strony Powstańców, ale i w narracji samej autorki. Te moje odczucia potwierdziła w ciekawym wywiadzie radiowym i w kilku pierwszych zdaniach rozpoczynających wstęp – Ta książka miała być historią ludzkich przeżyć, a jest zapisem wielkich emocji i przyjaźni. Powstała z miłości i miłością była karmiona... Nie ma nic bardziej pożądanego i właściwszego niż dokładnie taki logiczny ciąg zdarzeń, by powstała tragiczna w swoim wymiarze, ale piękna jednocześnie w postawach, opowieść o Powstaniu Warszawskim ukazywana z wielu punktów widzenia ich uczestników a zarazem świadków lub tylko świadków, bo byli za mali, by czynnie w nim uczestniczyć. Mieli od 14 do 22 lat w chwili wybuchu Powstania. Mogłam dokładnie wyliczyć sobie ich wiek na podstawie daty urodzenia podanej w krótkim wprowadzeniu do życiorysu, poprzedzającym dalsze relacje. Dodatkowo opatrzonym zdjęciem rozmówcy z lat młodości z wyróżnionym cytatem jego słów.

Walczyli w różnych punktach Warszawy lub przemierzali ją z dzielnicy do dzielnicy, tworząc osobisty szlak walki. Byli świadkami okrutnych scen (pacyfikacja szpitala) lub bohaterami cudownych ocaleń spod ostrzału lub planowanych rozstrzelań tak, jak Joanna Chmielińska, która po wojnie została siostrą zakonną, do dzisiaj modlącą się za Niemca z plutonu egzekucyjnego, który ocalił jej życie. To dlatego nierzadko pada w tych wspomnieniach fraza lub jej podobne – Zrozumiałem, że przeżyłem własną śmierć!.
A mimo to, nie czuli się bohaterami.
Byli anonimowi. Jednymi z wielu. Tylko nieliczni rozpoznawalni z filmów dokumentalnych z tamtych lat tak, jak Witold Kierżun:

W większości wychodzący z anonimowości dopiero tą publikacją. Towarzyszyłam im wszędzie – w kamienicach, piwnicach, kanałach, szpitalach i kościołach. Widziałam śmierć wokół, ale i miłość, która dawała siłę, by przetrzymać to wszystko. By przeżyć. To była młodość, jak wspomina Urszula Katarzyńska - weszłam w najpiękniejszy okres swojego życia. Okupant dookoła „rozsiewał śmierć”, a mnie tak bardzo chciało się żyć - byłam zakochana. Nie ma nic bardziej tragicznego i bardziej wzmacniającego niż miłość w oceanie śmierci. I chyba właśnie to chciał między innymi pokazać reżyser Jan Komasa w Mieście 44 i o czym pisał Marek Edelman w I była miłość w getcie. To dlatego, pomimo upiorności przeszłości, rozmówcy dziękowali autorce (mówi o tym w wywiadzie radiowym), za możliwość powrotu do lat młodości. Jakakolwiek by ona nie była.
Innej nie mieli.
Obraz każdej historii odtwarzanej z pamięci autorka ilustrowała licznymi zdjęciami z miejsc akcji oraz samych bohaterów z lat okupacji, powojnia i czasu obecnego:

I mimo, że jest ich w tej publikacji opisanych tylko dziewięć, to tak naprawdę znajduje się ich tutaj o wiele więcej. Wokół każdej krążyły losy ludzi, których Powstańcy znali osobiście lub obserwowali ich działalność. Nie mniej ważną w poświęcaniu się dla innych, jak na przykład postać księdza Tomasza Rostworowskiego zwanego powszechnie ojcem Tomaszem. I wielu innych ludzi, którzy już odeszli i nie zdążyli lub nie mieli odwagi zostawić osobistego świadectwa powstańczej Warszawy. Być może ta publikacja pozostanie jedyną, w której o nich wspomniano. Zresztą niektórzy bohaterowie relacji również nie zdążyli opowiedzieć autorce wszystkiego, a jeśli nawet im się to udało, to nie doczekali publikacji swojej książki. Widać w tym przekazie, jak powoli odchodzi najmłodsze, ostatnie pokolenie Powstańców. Autorka jeszcze zdążyła utrwalić to inne spojrzenie na Warszawę, w której każdy mur pełni rolę swoistego pomnika upamiętniającego tych, którzy ginęli za nią. Jest w tej książce taki fragment wspomnień Marii Pajzderskiej, który dobitnie mi to ukazał i uzmysłowił i czego zawsze będę świadoma dzięki tej książce – Z podwórka wyszedł jakiś pijaczek. Zataczał się, coś przeżuwał, resztki wypluł na ścianę domu. Poczułam jak robi mi się słabo. To była ta ściana. Przed oczami stanął obraz sprzed lat... Rok 1943, szłam do kolegi na Grójecką. Nagle zajechały niemieckie samochody. Udało mi się schować w najbliższej bramie, ale kątem oka zobaczyłam, co działo się na ulicy. Niemcy wyprowadzili z samochodów ludzi, ustawili ich pod ścianą. Słyszałam serie z karabinów, zobaczyłam osuwające się ciała...
Gdy posiadło się zdolność podwójnego widzenia, umiejętność nakładania na obrazy współczesne scen z przeszłości, gdy ma się świadomość takich rzeczy z pozoru drobnych i nieistotnych, ale składających się ostatecznie na postawę szacunku wobec przeszłości własnego narodu, wtedy na pewno nie ukradnie się napisu znad oświęcimskiej bramy obozowej.
Przewartościowanie - to jest właśnie efekt towarzyszenia tym wyjątkowym rozmowom z wyjątkowymi ludźmi.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

sobota, 12 września 2015
Gwiazd naszych wina – John GreenGwiazd naszych wina – John Green
Przełożyła Magda Białoń-Chalecka
Wydawnictwo Bukowy Las , 2013 , 312 stron
Literatura amerykańska


To nasza tylko, nie gwiazd naszych wina.
Nie mógł bardziej mylić się William Szekspir, włączając te słowa w kwestię Kasjusza w dramacie Juliusz Cezar, niż w przypadku tej powieści. Stąd ten przeciwstawny, polemizujący i przewrotny do nich tytuł książki, której treść im całą sobą zaprzecza.
Dwoje bohaterów - szesnastoletnia Hazel i siedemnastoletni Augustus - większość życia miało dopiero przed sobą. Stało na progu dorosłości – chciałam napisać w pierwszym odruchu, ale to stwierdzenie nie pasuje do nich tak, jak nie pasują słowa angielskiego dramaturga. To nie była ich wina, że oboje zachorowali na złośliwe nowotwory i nie ich wina, że musieli stać się dorosłymi, zanim przekroczyli magiczny „próg dorosłości”.
Pomogła im w tym miłość.
Chociaż początkowo wcale się na nią nie zanosiło. Poznali się na spotkaniu grupy wsparcia osób chorujących i zaprzyjaźnili. Kiedy Hazel zorientowała się, że stanie się „granatem”, który wybuchnie po jej śmierci, raniąc boleśnie odłamkami wszystkich ją kochających, w tym Augustusa, zerwała z nim. Chłopak jednak na to nie pozwolił. Powoli budował bliską i silną więź emocjonalną, która pomogła im przeżyć w przyśpieszonym tempie to, co miało być w innej wersji życia dostępne dopiero w dalekiej przyszłości. Miłość we wszystkich jej wymiarach - w zdrowiu i chorobie, emocjonalna i fizyczna. Śmierć przyjaciela i partnera. Ale i spełnienie marzeń w całkowitym poczuciu życia jego pełnią. Tak, jakby nie było choroby i czającej się zaraz za nią śmierci. Albo jakby była, ale nie stanowiła niemożliwej do pokonania przeszkody. Wydawałoby się, że przy takim natłoku intensywnych emocji towarzyszących walce życia ze śmiercią, trudno uniknąć ckliwości.
A jednak!
Autor tak poprowadził fabułę, aby oprócz wątku głównego, dla odmiany skupić moją uwagę na nie mniej ważnych tematach wynikających z położenia bohaterów po to, by oswoić mnie z obecnością ludzi chorych i umierających. Wysłał nastolatków do Amsterdamu, pokazując przy okazji reakcję ludzi zdrowych na osoby w widoczny sposób chore. W przypadku Hazel to były przewody do oddychania (nazywała je wąsami) łączące ją z aparatem tlenowym, przypominającym plecak na wózku.

Umiejętność kontaktowania się i nawiązywania rozmowy z takimi osobami pokazał na przykładzie dzieci, które bez uprzedzeń i zahamowań zaczepiały dziewczynę pytaniami o dziwny bagaż i „wąsy”. Ujawnił, co czują takie osoby, pozwalając zaglądać mi w umysł dziewczyny, która dzieliła się swoimi przemyśleniami – Czułam, że wszyscy się nam przyglądają i zastanawiają się, co jest z nami nie tak, czy to coś nas zabije, i podziwiają bohaterską postawę mojej mamy. Czasami to było najgorsze w chorowaniu na raka: fizyczne oznaki choroby separują cię od ludzi.
Wśród mojej zaprzyjaźnionej młodzieży, a zwłaszcza wśród nastolatek, ta książka robi furorę nie tylko ze względu na piękną historię o miłości w dramatycznych okolicznościach, czyniąc w jej oczach romantyczną, ale również na obecne w niej podstawowe pytania egzystencjalne. Jest ich tutaj bardzo dużo i to dokładnie takich, jakie zadają sobie również zdrowi nastolatkowie. Choroba jest okolicznością skrajną, nadającą opowieści kontrast odnoszony do własnego życia. Osobiste tragedie w obliczu śmiertelnej choroby przestają być sytuacjami bez wyjścia, a świat zyskuje właściwy punkt odniesienia i środek ciężkości.
A co z czytelnikami chorymi? – mógłby ktoś zapytać.
I dla nich ta opowieść niesie pokłady nadziei, pokazując postawę bohaterów czerpiących z życia pełnymi garściami nawet z graniczną datą odejścia. Kochać, dawać siebie i z siebie ludziom bardziej potrzebującym (bo tacy zawsze się znajdą!), spełniać marzenia nie tylko swoje, ale i innych. Czasami drobne, jak wspólna kolacja w restauracji,

obrzucenie jajkami samochodu byłej dziewczyny w odwecie za porzucenie w chorobie,

a czasami szalone, jak wyprawa z USA do Europy. Choroba stwarza nowe możliwości, często niedostępne ludziom zdrowym, które Hazel nazywała skutkami ubocznymi umierania, mówiąc – Niektórych pewnie zdumiałaby dziwaczność tej sytuacji: matka wysyła swoją szesnastoletnią córkę samą z siedemnastoletnim chłopakiem do miasta słynącego z lekkich obyczajów. Ale to też było efektem ubocznym umierania: nie mogłam biegać, tańczyć czy jeść potraw bogatych w azot, ale w mieście wolności należałam do grona jego najbardziej wyzwolonych mieszkańców. W tej powieści każdy dzień jest dobry, pomimo choroby. To świadomy wybór takiego właśnie przesłania autora. Przeciwnika Ostatniego Dobrego Dnia w życiu chorego, który mówi poprzez Hazel – Jeden z mniej bzdurnych elementów fabuły w gatunku literackim, jakim jest opowieść o dzieciaku chorym na raka, to tak zwany Ostatni Dobry Dzień. Wszystkie dni można stworzyć dobrymi! – przekonuje autor.
I to z powodu tych wartości, jakie uwypukla powieść, cieszę się, że młodzież po obejrzeniu filmu, chce również przeczytać książkę.
Film jest wprawdzie wzruszającym wyciskaczem łez (książka tak mnie nie wzruszyła, bardziej zmusiła do przemyśleń), ale bez niego nie byłoby boomu na tę mądrą opowieść. To właśnie dopiero po jej ekranizacji, młodzież masowo zaczęła mnie pytać – czy znam, czy czytałam i czy mam? To dlatego zaopatrzyłam się w jej kolejne, tym razem filmowe wydanie, ilustrowane ujęciami z filmu:

I gdyby nie moja młodzież, pewnie ominęłabym tę książkę, oceniając ją po okładce, która z opisem treści skojarzyła mi się z Love Story Ericha Segala, tyle że z powielonym tematem w wersji dla nastolatków.
A tu takie pozytywne zaskoczenie!
Mądra książka dla młodzieży, w której miłość jest tylko nośnikiem odpowiedzi na bardzo trudne pytania, pośród których najważniejszym jest to o niemoralnie bezsensowny, absolutnie niehumanitarny nihilizm cierpienia, niczym niezawiniony, bo odgórnie zapisany w gwiazdach.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Gwiazd naszych wina. Wydanie filmowe [John Green]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

A tutaj obejrzałam sobie zwiastun filmu, który już na tym etapie wyciska łzy.
niedziela, 06 września 2015
Afery, skandale i procesy w dawnej Polsce – Wojciech KalwatAfery, skandale i procesy w dawnej Polsce – Wojciech Kalwat
Wydawnictwo Bellona , 2015 , 240 stron
Literatura polska


Apologia starych, dobrych czasów, to jakże typowe zjawisko dla dawnych, jak i współczesnych. – tak rozpoczyna swoją opowieść autor tej pozycji.
I coś w tym jest!
Mamy taki litościwy mechanizm obronny, nazywany zapominaniem, tego, co przykre, bolesne, nieprzyjemne albo wstydliwe. Pomaga nam to żyć dalej. Ale, ale! Nie zapomina tego papier, który, jak powszechnie mówi się, wszystko cierpliwie przyjmuje. A najlepiej nie tylko przyjmuje, ale i zachowuje, papier sądowniczy. I to na takich właśnie źródłach oparł się autor, przypominając w dziewięciu odsłonach, że ci historyczni, dawni Polacy nie prowadzili żywota statecznego i nudnego, ale byli to ludzie z krwi i kości, nie spędzający czasu wyłącznie na modlitwie i pracy. Badając osiemnastowieczne procesy sądowe, autor nie odnosił się do ówczesnego prawa jako takiego i procedur nim rządzących. Całą uwagę skupił na konkretnych, barwnych, kontrowersyjnych historiach ludzkich, tworząc z nich opowieści sensacyjne bogato ilustrowane rycinami.
Chociaż nie tylko żywi byli głównymi bohaterami.
Obok szarlatana zaklinającego zarazę i ludzkie umysły, sandomierskich Żydów prześladowanych przez miejscowego księdza, awanturnika i hulaki ze sfer najwyższych, nieszczęsnego Szczęsnego Potockiego rozwodzącego się z denatką, samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego porwanego przez konfederatów barskich, ostatnich, polskich czarownic torturowanych i spalonych na stosie,

aferzystki i intrygantki Dogrumowej zdolnej wstrząsnąć sferami politycznymi, targowiczan wieszanych na Rynku Starego Miasta w Warszawie,

znalazły się również doczesne szczątki ostatniego, polskiego króla, które zanim je ostatecznie pochowano, zdążyły zamienić się w proch, a co dla mnie było największą niespodzianką w tej pozycji i jednocześnie kontynuacją powieści Kochanek carycy o jego losach za życia.
Autor każdą z tych historii poprzedził krótką wzmianką opisującą tło polityczno-społeczne omawianego wydarzenia, które miało wpływ, czasami bardzo znaczący, na pokrętne koleje losów bohaterów, a kończył podaniem bibliografii do poruszonego tematu. Dzięki temu zobaczyłam, jak zapowiedział autor we wstępie, ludzi krwistych, o silnych, ale i podłych charakterach; szlachetnych i niegodziwych szubrawców; morderców i zaciętych inkwizytorów. Znanych i nieznanych. To drobiazgowe wniknięcie w historię jednej osoby wykorzystał również do ukazania szerszej perspektywy spojrzenia na kondycję ówczesnego społeczeństwa kierowanego przez pasje, namiętności, chciwość, uprzedzenia, nietolerancję, zabobony, lęk i strach, determinację, ale i zbyt wielkie zaufanie, naiwność, nieostrożność lub zwykły brak rozsądku. To dlatego te indywidualne historie sądowe, jak napisał autor, są ważkim świadectwem czasów, w których rozgrywały się te dramatyczne wydarzenia. A przy okazji, dzięki licznie przytaczanym cytatom ze źródeł, uchylił rąbka tajemnicy o samych procedurach sądowych – sędziowskim składzie, przebiegu rozpatrywania sprawy, ówcześnie używanej terminologii czy wpadkach sędziów, którzy niespodziewanie przerywali pracę ”dla poobiedniej, ale pospolitej w Trybunale sędziów niedyspozycji”, czyli do ich upicia się.
Przeglądając się w tej publikacji jako naród, mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie byliśmy tylko piękni i szlachetni. Zarówno wtedy, jak i teraz, kierują nami dokładnie te same namiętności, a plac ze stosem dla czarownic zastąpił Internet.
I widowisko trwa nadal!

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

czwartek, 03 września 2015
Przędza – Gennifer AlbinPrzędza – Gennifer Albin
Przełożył Łukasz Małecki
Wydawnictwo Literackie , 2013 , 392 strony
Cykl Świat Tkaczy , tom 1
Literatura amerykańska


Arras to wyjątkowe miejsce!
To świat utkany z migotliwych nitek życia. Tak pięknych, prześwietlonych jasnym światłem i mieniących się kolorami tęczy, że granice ich zjawiskowości wyznaczała tylko moja wyobraźnia. Wydawca, aby ułatwić mi tę wizualizację i oddać przynajmniej wrażenie namacalności niezwykłej materii, otulił w nią okładkę.

Rozszczepione światło na jej powierzchni pozwalało mi na oglądanie przynajmniej jej namiastki, która przypominała mi, za każdym razem, kiedy brałam ją do ręki, że mam do czynienia z darem dostrzegania tego zjawiska.

Bo tak naprawdę niezwykłą i niewidzialną formę istnienia tkaniny mogły oglądać tylko Kądzielniczki. Kobiety również z umiejętnością tkania jej, które w wieku 16 lat werbowano do Zakonu Kądzielniczek przez Gildię. Potężną organizację sprawującą nad Arrasem władzę absolutną i totalitarną. To ona dyktowała, co ma być utkane, a co usunięte z tkaniny życia. Dla zwykłych obywateli, zdolnych widzieć tylko szarą rzeczywistość, oznaczało to dyktat tego, co mają jeść, gdzie pracować, ile mieć dzieci, a nawet kiedy umrzeć. Oficjalnie bez Gildii zagrożone byłoby bezpieczeństwo utrzymania fizycznej jakości splotów świata, która zapewniała w ten sposób dobrobyt jego mieszkańcom.
Nieoficjalnie - uśmiercała, kogo chciała.
Niewielu było mieszkańców świadomych zniewolenia. Do nich należeli między innymi rodzice głównej bohaterki, Adelice. Nastolatki posiadającej wyjątkowy dar. Większy od przeciętnej Kądzielniczki. Dar wymagający tak wielkiego poświecenia, że musiała ukrywać go w nadziei uniknięcia powołania do Zakonu Kądzielniczek.
Nie udało jej się.
Tym właśnie momentem, tą rozdzierającą i krwawą sceną poboru szesnastolatki do służby, rozpoczyna się akcja powieści. Trafiając do specjalnego ośrodka, otrzymuje mnóstwo przywilejów niedostępnych innym w zamian za wolność i czystość cielesną.
Gildia nawet nie przypuszczała, że powołując Adelice, sprowadziła na siebie same kłopoty.
Jest w tej opowieści wszystko to, co lubią przede wszystkim nastolatki – romantyzm czyli wielka, trudna i zakazana miłość bez przyszłości, walka o własną niezależność i prawo do decydowania o sobie. Są też tajemnice ukrywane przez innych i wielka niewiadoma losów jej rodziny i jej samej. Jest dobro i jest zło reprezentowane przez pozytywnych i negatywnych bohaterów. Jest też atmosfera gęsta od intryg. Ale to, co wyróżnia tę powieść od innych, to obraz świata, w którym rozgrywa się akcja. Poznawanie jego funkcjonowania, zasad działania i sekretów ludzi rządzących nim, jest tym czynnikiem, który zaciekawia innością i buduje napięcie do końca. Jednak zakończenie wcale nie wygasza go.
Wręcz przeciwnie.
Niczego nie wyjaśnia. Kończy jeden etap w życiu bohaterki i jej przyjaciół tylko po to, by otworzyć nowy, jeszcze bardziej ciekawy i kuszący nieznanym do odkrycia.
Ale o tym już w drugiej części cyklu.

Przędza [Gennifer Albin]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Soundtrack It's a Lie do zwiastuna amerykańskiego wydania powieści stworzyła czternastolatka.
poniedziałek, 31 sierpnia 2015
Łzy księżniczki - konkurs!

Zapraszam wszystkich do udziału w konkursie, w którym można wygrać książkę Łzy księżniczki Jean Sasson.

Fundatorem nagrody jest wydawnictwo Znak Literanova. Niezdecydowanych zachęcam do przeczytania moich wrażeń polekturowych na temat tych wspomnień. Zadanie konkursowe jest bardzo proste. Wystarczy w komentarzu odpowiedzieć na jedno pytanie:

Dlaczego chciałabyś/chciałbyś otrzymać "Łzy księżniczki"?

Na odpowiedzi czekam do 15 września, do północy. Spośród odpowiedzi wybiorę jedną motywację, wartą nagrody.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Spośród uzasadnień umieszczonych w komentarzu najbardziej przekonała mnie wypowiedź Gracenty. To do niej powędruje książka. Pozostałym uczestniczkom bardzo dziękuję za udział.
niedziela, 30 sierpnia 2015
Warszawa literacka w PRL – Piotr ŁopuszańskiWarszawa literacka w PRL – Piotr Łopuszański
Wydawnictwo Bellona , 2015 , 336 stron
Literatura amerykańska


Jakżeż trudno było opanować towarzyszącą mi podczas czytania chęć oceny postaw pisarzy i poetów prezentowanych w tej publikacji. Zwłaszcza że nie robił tego autor. On tylko przedstawiał fakty. Dostarczał twarde argumenty. Wskazywał niezbite dowody, po których zawsze wymieniał konkretne nazwiska.
Co nie zmienia faktu, że kusił okazją do osądzania.
Starałam się tego nie robić, skupiając się na przyczynach, okolicznościach i warunkach kształtowania się losów głównych bohaterów, wchodzących w skład warszawskiego środowiska literackiego. A warunki ich egzystowania i rozwoju zawodowego były wyjątkowe, zwłaszcza dla artysty – czasy PRL. Okres 45 lat między 1945 a 1989 rokiem, którego pojęcie i cezury czasowe autor jasno sprecyzował we wstępie, ze szczególnym ukłonem w stronę najmłodszego pokolenia odbiorców, które może takiej wiedzy nie posiadać. Przy okazji podkreślił wyjątkowość tej publikacji – Niniejsza książka po raz pierwszy pokazuje całe środowisko literackie działające w ciągu 45 lat w stolicy, najważniejszym ośrodku kulturalnym Polski.
Autor w analizie tego zagadnienia przyjął zasadę od ogółu do szczegółu.
Podzielił ogrom materiału historycznego, którego źródła wymienił w dołączonej bibliografii, na siedem rozdziałów – czas tuż po wojnie, epoka socrealizmu i stalinizmu, czas odwilży, epoka Gomułki, epoka Gierka, czas „Solidarności” i lata osiemdziesiąte. Zasadniczą treść każdego z nich poprzedzał opisem sytuacji politycznej, społecznej, gospodarczej, a nawet zachodzących zmian architektoniczno-urbanistycznych w Warszawie, które miały mniejszy, większy lub bardzo znaczący wpływ na postawy, zachowania i deklaracje pisarzy, czy opowiadają się za komunizmem i władzą, czy skrywają się w prywatności, czy też otwarcie występują przeciw ustrojowi, licząc się z konsekwencjami, ale też i mając na każdym etapie historycznym możliwość zmiany swoich poglądów. Co zresztą biernie lub aktywnie czynili. Pozwoliło to na przyjrzenie się bardzo ciekawej dynamice zmian światopoglądowych poszczególnych osób od momentu wyboru między jedynie słuszną, polityczną linią partii a własnym sumieniem do momentu otrzeźwienia i opowiedzenia się po stronie opozycji. Zmienność i płynność poglądów była tak duża, że jeden z pisarzy swoją ewoluującą postawę ujął tak: Zacząłem od syjonizmu. Komunizm doprowadził mnie do polskości. Teraz została mi tylko polskość. Z premedytacją nie będę operowała nazwiskami, pozostawiając przyjemność odkrywania bardzo zaskakujących niespodzianek innym czytelnikom. Zdradzę tylko, że dla mnie największym zaskoczeniem był Jarosław Iwaszkiewicz, o którym niedawno czytałam w Spotkać Iwaszkiewicza, a tutaj zobaczyłam go z zupełnie innej strony. Człowieka rozpieszczanego przez władze, niezwykle pysznego oraz zadufanego w sobie i swój talent, który do końca swoich dni oczekiwał przyznania mu literackiej Nagrody Nobla (za to otrzymał nagrodę Leninowską), a na wieść o wyborze Karola Wojtyły na papieża stwierdził w swym dzienniku:"To ja powinienem zostać papieżem.” Takich zaskoczeń w tej pozycji jest bardzo dużo. Licznie ilustrowanych zdjęciami znaczących miejsc, tablic pamiątkowych i osób:

O takich właśnie wielkich nazwiskach, w bardzo szczery, obiektywny i demaskatorski sposób (cytując ich wypowiedzi), pisze autor. O ich słabościach, nałogach, uzależnieniach, orientacji seksualnej, demonach sumienia, niemocy literackiej, kastracyjnej roli partii w wyrażaniu się w twórczości, chorobach psychicznych, zawiści, egoistycznym współzawodnictwie, tęsknotach, pomówieniach, wzajemnym deprecjonowaniu, podsłuchach, niszczeniu kariery, donosicielstwie, próbach życia w epoce zniewolenia, ucieczkach mentalnych i fizycznych od życia pod dyktando partii włącznie z samobójstwem i niezgody na to, co oferował ustrój socjalistyczny.
Słuchałam autora z przejęciem!
Bo opowieść tętniła prawdziwym życiem obfitującym w tragedie, emocje i skandale. Przecież to byli moi znajomi z lat szkolnych, których poznawałam kiedyś tylko od jednej strony – literackiej. Teraz mogłam przyjrzeć się szczegółom i docenić wielkość mojej licealnej polonistki. Mając przed sobą to syntetyczne opracowanie, mogłam spojrzeć z szerokiej perspektywy na to, czym karmiono mnie i moje pokolenie oraz jak bardzo ryzykowała moja polonistka, przemycając w tej oficjalnej papce informacje zakazane. Pochwała AK, Rozmowy z katem, Zbigniew Herbert – wymienię tylko hasłowo. To jej zawdzięczam, że moja literacka przygoda była pełna i inicjująca nowe drogi poszukiwania. Niekoniecznie dla niej i dla mnie bezpieczne. To jest ta niewymierna, cicha i niedoceniana strona zawodu nauczyciela, którego owoce pracy zbiera się po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Dzięki takiemu całościowemu podejściu do tematu to dostrzegłam.
Autorowi udało się coś jeszcze w tej publikacji.
Pomimo ogromu nagromadzonych faktów mocno osadzonych w historycznych realiach epoki socjalizmu, opracowanie ma charakter opowieści dobrego znajomego, spotkanego po latach, który dzieli się informacjami na temat wspólnych znajomych, powołując się na ich wypowiedzi, te oficjalne i te pisane w osobistych dziennikach, polemizując z innymi historykami i przytaczając ciekawe historyjki i anegdoty, czasami ocierające się o plotkę. Dzięki temu ujrzałam w każdym pisarzu człowieka uwikłanego, któremu towarzyszył ból egzystencji i/lub niemoc twórcza, bez względu na sytuację, w której się znalazł i jaką postawę wobec zastanej rzeczywistości przyjął. Każdy wybór przynosił nieprzyjemne konsekwencje. Nieliczni uniknęli rozdarcia, do końca wierząc w komunizm. Autor pokazywał to na konkretnych przykładach, obszerniej rozpisując się nad indywidualnymi losami literatów. I tych , którzy otwarcie sprzeciwiali się reżimowi, pisząc tylko do szuflady i dosłownie głodując. I tych, którzy wybierali drogę wolności na Zachodzie, skazując się na niszczącą tęsknotę. I tych, którzy popierali partię, opływając w przywileje – mieszkania, nagrody, możliwość publikacji, stypendia, zagraniczne wyjazdy i... wyrzuty sumienia. Każda wybrana droga w jakiś sposób skazywała artystę na cierpienie i ponoszenie konsekwencji swojego wyboru – uzależnienie, ostracyzm, choroba, kastracja twórcza czy samobójstwo.
Ale może właśnie to cierpienie wynikające z rozdarcia moralnego, którego efektem jest tak różnorodny dorobek literacki (i ten aprobowany, i ten zakazany) oraz konieczność prowadzenia podwójnego życia, czyni z tej epoki PRL-u niezwykle ciekawy, dynamiczny i intensywny czas dla rozwoju intelektualnego środowiska literackiego. Pomysłowego w omijaniu cenzury, podsłuchów w mieszkaniach i telefonach, grze z cenzurą, walce z reżimem na słowa i w charakterystycznych dla tamtych czasów spotkaniach w warszawskich kawiarniach, urastających później do kultowych, w których potok myśli łączył się ze strumieniem wódki we mgle z gęstego dymu papierosów. Sugestywność opisów zwyczajów i obyczajów środowiska literackiego czyniła ze mnie ich obserwatorkę. Widziałam, jak zmieniają się ich uczestnicy, kto się właśnie objawił literacko, a kto umarł, kto z kim sympatyzuje, a kto się nienawidzi, kto donosi, a kto prawdy się nie boi, kto zmienia poglądy, a kto jest ich żelaznym stróżem do końca, kto jest przyzwoity, a kto hipokrytą. Miałam przed sobą ludzi z krwi i kości, których prawdziwe charaktery ujawniała specyficzna rzeczywistość, w której przyszło im żyć i tworzyć.
Nie mnie ich oceniać.

Ale tym bardziej szanuję tych niezłomnych.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 78
| < Październik 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
O autorze
Zakładki:
A czytam teraz
A planuję przeczytać
A polecam i patronuję...
A w październiku w księgarni
Adres e-mail i moje logo
Czytam czasopisma o książkach
Czytam e-book
Czytelnicze akcje i konkursy
Czytelnicze wyzwania
Geografia literatury przeczytanej
Katalog autorów (737)
Mój top czytanych w 2014
Nagrody literackie
Piszących podczytuję
Przeglądam blogi zaczytanych
Przeglądam portale książkowe
Przeglądam prasę
Słucham, jeśli nie czytam
Szablon stworzyła
Tutaj jestem
Wspieram i popieram
Wydawnictwa i księgarnie
Życie pozaksiążkowe
Tagi