Czytam i opisuję, co dusza dyktuje...
sobota, 16 stycznia 2010
Hańba – John Maxwell Coetzee

Hańba – John Maxwell Coetzee
Przełożył Michał Kłobukowski
Wydawnictwo Znak , 2003 , 250 stron
Seria Proza
Literatura południowoafrykańska (RPA)


   Istnieją ludzie, którzy dla mnie w pewnym sensie są emocjonalnymi kalekami, a to za sprawą niskiego stopnia empatii. Nie potrafią wczuć się w położenie drugiej osoby i tym samym jej zrozumieć, jeśli sami nie przeżyli identycznych lub podobnych doświadczeń.
   Taki jest właśnie David Lurie, główny bohater powieści, profesor akademicki, którego zdecydowanie i od początku nie polubiłam. Antypatyczny, cyniczny, sceptyczny, logicznie chłodny egoista, krzywdzący innych i nie widzący w tym swojej hańby. Żyjący sobie w miarę szczęśliwie w granicach wytyczonych przez zarobki, temperament, możliwości emocjonalne, które nie są imponujące.
   Miałam więc wręcz dziką satysfakcję (taki ze mnie zimny obserwator!), gdy los postawił go po drugiej stronie, stronie ofiary, doświadczył, w łaskawości i dobrodziejstwie, okrucieństwem ze strony innych ludzi. To wystarczyło, by w nim powoli zaczęło budzić się sumienie, pozwalające na zrozumienie i skruchę, na budzenie się nowych emocji, walkę z naturą człowieczą, pokonywanie własnych emocjonalnych ograniczeń i wreszcie na zbudowanie nowego spojrzenia na swoje postępowanie, w którym wcześniej nie widział niczego złego. Ba, obudziło się w nim nawet współczucie (a może miłość?) dla zwierząt, które wcześniej lubił o tyle o ile były jadalne i smaczne.
   Ludzi z takim ukrytym kalectwem obserwuję dookoła siebie. Żal mi ich, bo wiem, że tłumaczenie, wyjaśnianie żadnej struny w ich sercach nie poruszy i w rozumach żadnych drzwi nie otworzy. Jedynie doświadczenia z ich udziałem wyposaża te osoby we wrażliwość tak bardzo potrzebną w kontaktach międzyludzkich. Żal mi ich też dlatego, że nie potrafią się uczyć na doświadczeniach innych, zwłaszcza tych bolesnych, że życie z nimi jest bardzo trudne, ale i życie samo w sobie jest dla nich przez to dużo boleśniejsze, bo musi stać się najpierw ich namacalnym udziałem, by mogło być przez nich zrozumiane, odczute.
Zrozumienie tej przypadłości bardzo ułatwia mi życie z nimi, a jednocześnie daje okazję obserwowania fascynujących zmian psychicznych i emocjonalnych w człowieku.
   Autor ten proces pokazał w mistrzowski sposób.

wtorek, 12 stycznia 2010
Szeptem – Becca Fitzpatrick

Szeptem – Becca Fitzpatrick
Przełożył Paweł Łopatka
Wydawnictwo Otwarte , 2010 , 325 stron
Cykl Szeptem ; Tom 1
Literatura amerykańska


   Piękna okładka w swoim tragicznym dynamizmie i mrocznym kolorycie, automatycznie nasuwająca szereg pytań: kim jest ta istota, co się stało i dlaczego? Odpowiedzi są ważne, bo ta scena jest brutalnym początkiem całej historii.
Po kilku pierwszych stronach, mechanizm skojarzeń podsunął mi podobieństwo do początku „Zmierzchu” Stephani Meyer, do pierwszego spotkania głównych bohaterów, tutaj Nory i Patcha (chwała tłumaczowi, że pozostawił je w oryginalnej formie, podając jego znaczenie tylko w przypisie – łata, łatka): też szkoła, też lekcja i też wspólna nauka przy jednej ławce szkolnej.
Na tym kończą się podobieństwa i żeby uciąć wszelkie spekulacje na ten temat ( a myślę, że będzie ich sporo i powieść przed tym nie ucieknie), odcinam się od nich jednym stwierdzeniem: kończy się era wampirów, zaczyna się era aniołów!
   Bo to, co wydarzyło się później, już nie było takie same.
   Nora, atrakcyjna, wrażliwa, inteligentna szesnastolatka była wyjątkową dziewczyną, o czym sama nie wiedziała, a co potem okazało się jej przekleństwem. Przyjaźniła się z Vee, rówieśniczką z ogromnym poczuciem humoru. Polubiłam ją od pierwszej, ciętej riposty, a pokochałam za jej komentarze i dialogi wywołujące mój głośny śmiech. A Patch? Mmmm, z wyglądu jak ulubione ciacho, niestety ze słodką trucizną w środku. Upadły anioł o oczach tak czarnych jak jego mroczna przeszłość i zły z natury, co i tak było dużym osiągnięciem w jego samorozwoju, bo kiedyś był bardzo, bardzo zły, na dodatek biedny, utrzymujący się z hazardu i mający jeden cel: zabić Norę, by móc stać się człowiekiem. Jednym zdaniem chłopak, który bierze wszystko, a sam nie daje nic.
Węzeł gordyjski jaki misternie uplotła autorka ze skomplikowanych relacji między postaciami powieści, tajemniczych zdarzeń następujących po sobie, a poddających w wątpliwość prawidłowe działanie zmysłów, pozornie nielogicznych zachowań bohaterów obdarzonych paranormalnymi umiejętnościami, mógł być rozwiązany tylko poprzez śmierć jednego z nich. A żeby ten węzeł jeszcze bardziej zacieśnić, zasupłać i splątać dodała wolno, bardzo wolno, budujące się uczucie miłości, przed którym broniła się Nora, a Patch wahał się mu poddać.
   Ta książka ocieka erotyzmem mimo, że nie ma w niej scen seksu, no, może poza trzema pocałunkami, z których jeden się nie liczy, a pozostałe...eee, nie napiszę. Ale dodam za to, że wszystko rozgrywa się w przestrzeni miedzy pożądaniem, a spełnieniem.  Tej przestrzeni, która pochłania każdą dziewczynę podobną do Nory (i nie tylko!).
   Tę historię połknęłam w jeden dzień, odrywając się kilkakrotnie tylko do szybkiego wypełnienia swoich obowiązków, by móc powrócić do mokrego od deszczu, ciemnego, skąpanego we mgle, nomen omen, Coldwater, by mieć znów naście lat i wierzyć w moc miłości, tej pierwszej i jedynej na śmierć i życie (dosłownie), i w swojego anioła stróża (też dosłownie).
   Czekam na więcej, a wiem, że będzie.

Szeptem [Becca Fitzpatrick]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 

Tutaj obejrzałam film reklamujący tę książkę, a więcej informacji można uzyskać na stronie poświęconej tej powieści: http://www.szeptem.com.pl/

 

piątek, 08 stycznia 2010
Wykreślone imię – Rhiannon Lassiter

Wykreślone imię – Rhiannon Lassiter
Przełożył Jacek Konieczny
Wydawnictwo W.A.B. , 2009 , 329 stron
Literatura angielska


Gdyby powiedziano mi, że książka wybiera czytelnika, nie uwierzyłabym. Tyle, że mnie się to przydarzyło. Zostałam wybrana, czułam to. Leżąc na biurku, przyciągała mój wzrok ciemną czerwienią z czarnym, koronkowym nadrukiem, intrygującym tytułem, a gdy odchyliłam jej okładkę spojrzała na mnie, dosłownie, tymi oczami:

 

Oczy

 

A potem to zdanie kończące intro: Koszmar budzi się z długiego snu.
Musiałam ją mieć. To była chęć zajrzenia w nią głębiej od pierwszego wejrzenia. Niestety była już komuś obiecana, ba!, dwie osoby w kolejce. A ja, jak ślepo zakochany kundel, warowałam w jej pobliżu licząc na cud.
I zdarzył się!
Czytelnicy, jeden po drugim rezygnowali z rezerwacji, może zrażeni etykietą „dla młodzieży”. Została tylko ona, ja i jej niema obietnica ugaszenia mojego pragnienia zanurzenia się w jej kartki. Jednak pod jednym warunkiem: wyrażę chęć udziału w Grze Wyobraźni godząc się na Reguły poświęceń.
Zanim zdążyłam się zgodzić, tkwiłam już w niej po czubek głowy. Nawet nie zauważyłam, w którym momencie przekroczyłam granicę rzeczywistości z tą wymyśloną, w którym momencie istoty wymyślone stały się realnymi, w którym momencie zaczęłam się bać przedmiotów prozaicznych i wreszcie w którym momencie zrozumiałam, że nie wszystko co przyjazne, sympatyczne i miłe jest dobre i ma szlachetne zamiary. Nic nie było pewne, przewidywalne, ustalone i ostateczne – dokładnie tak jak w grze, w której zasady i jej granice dyktowała fantazja trzech dziewczyn, które stworzyły własny wyobrażony świat, jednak im to nie wystarczyło, więc spróbowały uczynić go bardziej realnym...
Mogłabym grać w nią w nieskończoność. Nie chciałam opuszczać wielkiego, rozpadającego się domu z okiennicami, pełnego zakamarków z jego niebezpiecznymi tajemnicami jak zakurzone pajęczyny skrywające myśli pająka, który w każdej chwili może wyskoczyć z cienia. Mnóstwa książek z wykreślonymi z furią, wręcz wydrapanymi imionami bohaterów jakby ktoś nienawidził szczęśliwych zakończeń, nienawidził ich do tego stopnia, ze niszczył wszystkie książki. Lasu na zboczu, który przypominał mi ten ze Skradzionego dziecka Keitha Donohue, pełnego realnie wymyślonych istot z czającym się w jego sercu nieokreślonym mrokiem, karmiącym się gniewem i poczuciem nieszczęścia. Górskiego stawu zarośniętego wodorostami, będącego wrotami do świata odbitego bez wyjścia. Lisa, mężczyzny w ciele nastolatka, pociągającego swoim człowieczeństwem i jednocześnie odpychającego swoją zwierzęcą naturą. A może na odwrót?
Ale musiałam.
I nie dlatego, że dotarłam do granic wyobraźni, że opowieść się skończyła, że zamknęłam książkę, ale dlatego, że nigdy, przenigdy nie zgodziłabym się na wykreślenie mojego imienia. Nie po tej historii. Być może następny czytelnik, wybrany przez tę książkę, ulegnie jej namowom. Będę uważnie obserwować otoczenie i jeśli ktoś nagle zniknie (to nie żart!), będę wiedziała, że uległ, dał się namówić na wyszeptanie Reguł poświęceń:

Wykreślone imiona otacza milczenia bariera –
Z bohaterem opowieść bezpowrotnie umiera.
Za każde poświecenie przyjdzie ci zapłacić:
Nie odzyskasz niczego, gdy już to utracisz.
Ukradzione słowa należy wydać,
Użyczona moc tylko tobie się przyda.
Imieniożercy musisz zaspokoić głód,
Żywymi lub martwymi – znajdziesz ich w bród.

 

 

 

A tutaj wysłuchałam Reguł poświęceń w oryginale i muszę przyznać, że z tym pogłosem robią wrażenie.
poniedziałek, 04 stycznia 2010
Hotel Europa: rozmowy – Remigiusz Grzela

Hotel Europa: rozmowy – Remigiusz Grzela
Wydawnictwo Prószyński i S-ka , 2009 , 380 strony
Literatura polska


   Od kilku miesięcy podczytuję blog Z Kafką przy kawce autora tej książki, który dzieli się w bardzo przystępny, ciepły sposób swoimi wrażeniami ze spotkań i rozmów z ludźmi świata kultury i nie tylko, inspirując mnie do dalszych poszukiwań, zwłaszcza tych literackich. Kiedy dowiedziałam się, że tworzy książkę temu poświęconą, której treści nie zdradzał, ale za to wymieniał bohaterów swoich rozmów, opowiadał o okolicznościach jej powstawania, wiedziałam, że muszę ją mieć, że ta książka będzie jak spotkanie z przyjacielem, który opowie mi co widział i słyszał w świecie, którego już nie ma i tym, który mnie współcześnie otacza i ciekawi, ale z różnych względów, nie jest mi dostępny. Byłam tak niecierpliwa, że nie czekałam aż pojawi się w Empiku. Zamówiłam ją w księgarni wysyłkowej i kiedy trzymałam ją już w dłoniach, pięknie wydaną, w dostojnym formacie B5, w twardej oprawie, w eleganckiej, kremowo-beżowej szacie graficznej, czując w jej dopracowaniu niezwykły szacunek dla mnie, czytelnika i dla jej bohaterów, cieszyłam się tak samo jak autor, gdy otrzymał pierwsze egzemplarze. Też ją pogłaskałam, jak długo wyczekiwaną znajomą, która przyniosła ze sobą 24 wielkiego formatu osobowości i klucz do ich świata emocji, poglądów, marzeń, wspomnień, utworów i dzieł. I o ile dla autora ten symboliczny klucz otwierał hotelowe pokoje, z oczekującymi w nich rozmówcami, o tyle dla mnie był to klucz do szkatułki pełnej najlepszych pralinek, bo starannie przygotowanych, precyzyjnie dopracowanych, estetycznie podanych, opatrzonych z jednej strony (na początku) krótką, encyklopedyczną informacją o danej osobie (w kilku przypadkach bardzo przydatną), a z drugiej strony (na końcu) niezwykle interesującymi, czasami dramatycznymi opisami okoliczności przeprowadzania wywiadu. Te osobiste refleksje odautorskie okazywały się cennymi uzupełnieniami, często pokrywającymi się z moimi odczuciami pojawiającymi się w trakcie śledzenia toku rozmowy.
   Kusiło mnie rozpoczęcie od najbliższych, znanych mi postaci z literatury (Irvine Welsh), ze świata muzyki ( Urszula Dudziak) czy teatru (Andrzej Seweryn). Jednak zaufałam autorowi i przyjęłam od niego klucz do systemu w jakim ułożył wywiady w książce.
Nie czytałam ich jednak ciurkiem, jednego po drugim. Czułam, że sprofanowałabym pracę autora. Każda z tych postaci była tak indywidualna, niepowtarzalna czy charyzmatyczna, pozostawiająca mnie po spotkaniu w zamyśleniu ( Gustaw Holoubek), rozkojarzeniu ( Zdzisław Beksiński), wzruszeniu (Wanda Wiłkomirska), podziwu dla dziennikarza ( Charlotte Gainsbourg), podziwu dla rozmówcy (Kinga Baranowska), zażenowaniu (Anna Prucnal), rozbawieniu (Cesaria Evora) bądź niechęci (Norma Bosquet), a nawet szoku ( Vedrana Rudan), że wprowadziłam limit.
   Jedną rozmowę dziennie!
   Z trudem mi to przychodziło, bo na każdą cieszyłam się jak dziecko i każdą pochłaniałam jak ulubiony deser z niespodzianką i chciałam natychmiast następną porcję, kryjącą w sobie dla mnie novum, nawet w tych spotkaniach, których bohaterów niby znałam już dobrze.
   Trudna to sztuka umieć się odnaleźć przy wszystkich tak różnorodnych osobowościach, tak poprowadzić rozmowę, żeby wzbudzić zaufanie i chęć podzielenia się swoim intymnym światem, wiedząc, że świat zewnętrzny będzie to czytał i w swojej reakcji na te wynurzenia, będzie nieprzewidywalny.
To, co czynił autor, na jakie wpadał pomysły rozwiązywania sytuacji patowych, wręcz beznadziejnych, to jakie cechy musi posiadać dziennikarz i jakim człowiekiem trzeba być, żeby przyznać się do błędów, niepowodzeń i porażek zaowocowało w sumie kopalnią wiedzy nie tylko dla mnie, przeciętnego czytelnika, do której stale wracam, doczytuję, ale i źródło wiedzy stosowanej dla przyszłych dziennikarzy.
   Jeden z wywiadów można podpatrzeć we fragmencie rozmowy z Urszulą Dudziak.
   I jeszcze jedno.
   Literackie postanowienie na nowy rok 2010 – koniecznie muszę przeczytać wszystko co napisała Vedrana Rudan. Koniecznie! 

Hotel Europa [Remigiusz Grzela]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Autor jest nie tylko dziennikarzem. Pisze również powieści. Tutaj z ciekawością przysłuchiwałam się opowieści o książce Bądź moim Bogiem.
czwartek, 31 grudnia 2009
Dziewczyna z zapałkami – Anna Janko

Dziewczyna z zapałkami – Anna Janko
Wydawnictwo Nowy Świat , 2007 , 264 strony
Literatura polska


   Kiedy w bibliotecznych nowościach zabieliła się okładką ze smętnie zwisającą z gałęzi czerwoną rękawiczką, chętnie wzięłam ją do ręki. Krótka notka na tylnej okładce sprawiła, że równie chętnie ją odłożyłam. Nie miałam ochoty na małżeńskie kryzysy, kłótnie i agresywne sceny. Nie musiałam o tym czytać, wystarczy, że rozejrzałam się dookoła. Ale potem przeczytałam pełną zachwytu recenzję Aerien, która do tego stopnia była nią zauroczona, że pobiegła kupić ją na własność. Pomyślałam, że w tej książce musi być coś więcej niż tylko kryzys małżeński, skoro zmusza ludzi do takich spontanicznych zachowań. Poszłam więc skruszona z powrotem do biblioteki mamrocząc całą drogę: bądź... czekaj na mnie... nie daj się zabrać z półki. I była! Czekała, żeby w zadufaniu nie powiedzieć: tylko na mnie, wybaczając moje odrzucenie.
   I dobrze się stało.
   Po jej przeczytaniu miałam ochotę wbić w nią, jak w trawnik, tabliczkę z napisem: „Nie deptać poetek!” To są tak kruche istoty, żyjące bardziej w świecie wewnętrznym niż zewnętrznym, na obrzeżach społeczeństwa niż w jego środku, że próby narzucenia im tradycyjnych społecznych norm, ról, funkcji zawsze kończą się życiową katastrofą. Dla małżeństwa jeśli chciano by były żonami, dla dzieci jeśli chciano by były matkami, dla rodziny jeśli chciano by były synowymi i gospodyniami domowymi. A wszędzie należałoby dodać określnik - dobrymi. Taki przeciętny egzystencjalizm, który dla tak eterycznej duszy zaczyna stawać się koszmarem, rozświetlić potrafi tylko poezja. Jest jak zapałczany ogień, rozbłyskujący na chwilę i tylko na moment dający odrobinę ciepła, ukojenia, zapomnienia w widzianych obrazach. Nie skazujmy takich dziewczynek z zapałkami na zamarznięcie, bo od nie napisanych wierszy gnije dusza poety, bo dla nich pisanie jest konieczne, życie nie jest konieczne. Pozwólmy im, aby karmiły nas duchową strawą, pozostawiając sprostanie wymogom życia ludziom twardo stąpającym po ziemi i rozumiejącym ich potrzebę spokoju, bezpieczeństwa i życiowego porządku. Pielęgnujmy i chrońmy takie motyle, kwiaty cieszące oko i upajające duszę takimi poetyckimi książkami, dla których życie to nastrój.
   Bez nich zamarznie nam dusza...

Dziewczyna z zapałkami [Anna Janko]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 

Tutaj przypomniałam sobie baśń Hansa Christiana Andersena, której motyw dziewczynki z zapałkami coraz częściej spotykam w literaturze.
niedziela, 27 grudnia 2009
Trzynasta opowieść – Diane Setterfield

Trzynasta opowieść – Diane Setterfield
Przełożyła Barbara Przybyłowska
Wydawnictwo Amber , 2006 , 342 strony
Literatura angielska


W tej książce było wszystko co lubię: format B5 w twardej oprawie, trochę mniejszy od A4, ale większy od zeszytu, sprawiający, że otwierałam księgę, a nie książkę; główna bohaterka Margaret, miłośniczka słowa drukowanego; snuta historia pełna tajemnic i atmosfery powieści z XIX wieku; nawiązania do takiej klasyki literatury pięknej jak „Wichrowe Wzgórza” czy „Dziwne losy Jane Eyre”.
Dzięki temu przeżyłam z Margaret fascynującą przygodę. Dałyśmy się namówić, z racji jej zajęcia, do napisania biografii Vidy Winter, najpopularniejszej, najbardziej poczytnej pisarki, która w każdym wywiadzie podawała inną historię swojego życia. Wśród ludzi krążyły setki wersji jej życiorysu, ale żadna nie była prawdziwa, bo kierowała nią jedna zasada: Dobre zmyślenie zawsze bardziej olśniewa niż odłamek prawdy.
Początkowo byłyśmy sceptycznie nastawione do propozycji tej apodyktycznej, ekscentrycznej i tajemniczej kobiety. Nie ufałyśmy jej, mając wrażenie, że po skończeniu pisania Margaret, a mojego czytania tej biografii, okaże się tak samo nieprawdziwa jak wiele podawanych przedtem. Jednak w miarę upływu czasu wpadłyśmy obie w pułapkę magii słów pisarki. Uwiodła nas. Trzeba przyznać, że miała do tego talent. Na kolejne spotkanie z opowiadającą zrobiłam sobie tak jak Margaret, zamiast herbaty, kakao. Od tej chwili piłyśmy je wspólnie będąc poirytowane, kiedy Vida Winter przerywała opowieść w najciekawszym momencie albo czynił to dzwonek mojego telefonu. Wtedy Margaret udawała się na miejsce opisywanych zdarzeń szukając potwierdzenia ich prawdziwości na miejscu, w obecnych ruinach spalonego domu jej dzieciństwa, dawnej posiadłości rodu Angelfieldów, a ja wynurzałam się z pomiędzy kartek do świata ludzi realnych, próbując ogarnąć rzeczywistość.
Z tą książką tak nie mogło być!
Przeznaczyłam na jej dokończenie, na ostatnie kilkadziesiąt stron, jeden wieczór. Tylko dla mnie i Margaret, bez przerywników, bez niespodziewanych, rozpraszających uwagę gości, bez gubienia wątków, bez obawy przeoczenia szczegółów, bo wszystkie okazywały się ważne, miały znaczenie. Te dawno zaczęte i nieśmiało zarysowane wątki okazywały się strategiczne. Zachowania bohaterów, wypowiadane słowa czy przedmioty należące do nich stanowiły klucze do rozwiązywania zagadek, by wszystkie drobne historie stały się jedną. O godzinie 22 opowieść zatoczyła koło. Jeszcze ostatni łyk kakao i ostatnia myśl przed zaśnięciem: to jak tak naprawdę nazywała się Vida Winter?

 

Kakao

 

Tę powieść czytałam popijając kakao. Nie wytrzymywałam, kiedy Margaret albo o nim wspominała, albo szperała za nim po szafkach, albo je zaczynała robić, albo już popijała z kubka. Nie miałam wyjścia, musiałam sobie również je przygotowywać, żeby potem nie chodziło za mną przez cały dzień.
środa, 23 grudnia 2009
Tylko nie życz mi spełnienia marzeń – Anna Strzelec

Tylko nie życz mi spełnienia marzeń – Anna Strzelec
Wydawnictwo E-bookowo , 2009 , 166 stron
Literatura polska


Nigdy nie czytałam książki w wydaniu elektronicznym. Do tej pory, do tej powieści, która zjawiła się z pozą wyzwania i zapytaniem: Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?
Nie zastanawiałam się długo. Lubiąc nowe doświadczenia zareagowałam odruchowo czyli szybko, konkretnie i cała na tak. Wszystko jest dla ludzi skoro znam fankę wampirów, która „Zmierzch” Stephanie Meyer przeczytała w telefonie komórkowym. 368 stron w malutkim ekraniku!
Zaczęło się jak orka na ugorze, mimo, że miałam ekran jak w kinie w porównaniu z telefonicznym. Trzy podejścia, w których nie dotarłam dalej niż do trzeciej strony. Wszystko mi przeszkadzało, a konkretnie brakowało przyzwyczajeń: ulubionej pozycji, herbaty po prawej stronie i chipsów bananowych po lewej, wygody przerwania w dowolnym momencie bez troski o losy włączonego komputera. Zawzięłam się jednak. Zwłaszcza, że kolejne spotkania z Hanną, główną bohaterką wspomnień, pozostawiały niedosyt. Czułam się winna, że pozwalam jej na rozpoczęcie opowieści, a potem zostawiam ją samą, zawiedzioną, wiedząc, że chce się ze mną podzielić tak bardzo osobistymi marzeniami, o które tak często pytam ludzi z różnym skutkiem.
Bałam się trochę, że forma wydania i zmagania z nowymi jej wymaganiami, mogą wpłynąć na odbiór treści, ale dobry tekst obronił się sam. Nie zauważyłam momentu, w którym zamarłam wsłuchana w koleje jej losu, zatopiłam się w opowieść Hanny o jej marzeniach, a właściwie o jednym, dla niektórych bardzo prozaicznym, zwyczajnym, a którego spełnienia pragnie większość kobiet: być szczęśliwą u boku mężczyzny, z którym można się zestarzeć tworząc enklawę szczęścia dla dzieci.
Tak niewiele, a zarazem tak dużo, bo kiedy Hanna ma nadzieję, że jest, nareszcie, spełnia się, na jej oczach, to szczęście, zaczyna niespodziewanie spalać się słomianym ogniem, pozostawiając w dłoniach zimny popiół, rozczarowanie, zawód i żal.
Więc może lepiej nie życzyć sobie ich spełnienia, skoro są tak złudne, kruche, ulotne i pozostawiają po sobie ból? Może lepiej pozostać przy niespełnionych marzeniach, dających nadzieję i radość oczekiwania na ich realizację, bez ryzyka, że się rozpuszczą w rwącym nurcie rzeki życia jak tyle poprzednich?
Byłoby to trochę smutne i ten smutek czułam we wspomnieniach, przebijający się uporczywie przez wszystkie radosne chwile w życiu Hanny. Był jak piętno odciśnięty na duszy kobiety, szczęśliwie smutnej i radosnej przez łzy. Zwłaszcza, że opowieść kończy się w zawieszeniu, niedokończeniu, w oczekiwaniu na kolejny cios od życia.
Mam ochotę zaprotestować, zaprzeczyć i przypomnieć słowa Jędrka, znajomego Hanny: wspomnienia są jak album ze zdjęciami, każdy je ma, ale wybieramy tylko te najlepsze. I niech tak zostanie, bo warto żyć chociażby dla tych dobrych chwil, pielęgnować je i marzyć, koniecznie marzyć życząc sobie ich spełnienia, by móc zebrać jeszcze więcej dobrych, przyjemnych , niepowtarzalnych chwil do życiowego albumu.
Anna Strzelec pisze również wiersze. Jeden z nich, umieszczony w tekście, mistrzowsko oddaje nastrój i atmosferę całej opowieści.

 

Zabierz mnie na pachnącą trawę
wśród kwiatów niebieskich połóż
niech nie istnieje ani wczoraj ani jutro
niech słońce wschodzi amarantowo nad naszym oknem.
Niech spadają gwiazdy
i jak niespełnione marzenia
utoną w wodzie wielkiej rzeki...

 

To niesamowite jak dwie, skrajnie różne formy literackie, tak różne objętościowo, mogą wyrazić to samo.Mam wrażenie, że dla autorki książki nie ma znaczenia, którą formę wybierze, żeby zamknąć w słowach emocje. Irytuje mnie tylko w jej prozie nadużywanie zdrobnień rzeczowników. Tę skłonność zauważyłam również u Moniki Szwai w „Jestem nudziarą”. Ma to uzasadnienie, jeśli jest to cecha konkretnej postaci w powieści, ale gdy narratorem jest jedna osoba, nadmierna infantylizacja słów razi.
A wiersz?
Nie zgadzam się z jego przesłaniem. Nie, nie i jeszcze raz nie! Nie da się zatrzymać chwili, z natury trwającej jedno mgnienie, ale można pozwolić spadającej gwieździe wykorzystać jej potencjał, bo spełnianie marzeń to nadzieja na kolejne szczęście. Bez nadziei nie da się żyć.
Życzmy sobie więc szerokim gestem, w nadchodzącym czasie składania życzeń pod choinką, jak najczęstszego spełniania się ich. Tych małych i tych dużych, nieśmiałych i tych snutych z rozmachem. I nawet jeśli nas poranią, zbierzmy to co pozostało z nich najpiękniejszego i cieszmy się, że dane było nam je przeżyć. Czego życzę sobie , Hannie, wszystkim czytającym i całemu światu.

 

Tylko nie życz mi spełnienia marzeń [Anna Strzelec]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 

kobieta

 

 

Kontynuację losów Hanny mogłam sobie podczytywać przed ukazaniem się dalszej części wspomnień na blogu autorskim pisarki
sobota, 19 grudnia 2009
Lato przed zmierzchem – Doris Lessing

Lato przed zmierzchem – Doris Lessing
Przełożyła Barbara Rewkiewicz-Sadowska
Seria Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo W.A.B. , 2008 , 331 stron
Literatura angielska


   Dobrze, że przeczytałam tę książkę po Biegnącej z wilkami Clarissy Pinkoli Estes. Pozwoliło mi to na uniknięcie zaszufladkowania autorki do pisarek-feministek. Teraz wiem, że byłoby to okrojone, uproszczone i wypaczone spojrzenie. Doris Lessing w archeologiczny sposób wydobywa archetyp duszy kobiecej oprawiając go w bardzo współgrające z nim ramki powieści. To pierwsza przeczytana przeze mnie książka, w której opisywanie snów przez główną bohaterkę nie wywołało we mnie irytacji, a które w innych opowieściach zawsze oznaczały dla mnie brak pomysłu na fabułę, w myśl zasady: jak nie masz o czym rozmawiać to porusz temat pogody lub snów.
   Tutaj sny, a właściwie jeden sen śniony jak serial i podsumowany w formie bajki, są kluczem do zrozumienia treści i sensu przekazu kreślonej historii. Ta książka odkryła przede mną istotę całej twórczości noblistki. Jej geniusz tkwi w opisywaniu, pod różnymi postaciami fabuły, jednego problemu. Problemu człowieczeństwa. Ona nie domaga się praw dla ludzi niepełnosprawnych intelektualnie (Piąte dziecko, Podróż Bena), nie domaga się praw dla Murzynów (Mrowisko), praw dla dziecka (Pamiętnik przetrwania). Ona domaga się, zwraca uwagę, przypomina, apeluje o prawa człowieka. Również w tej powieści nie mówi o prawie kobiety do bycia kobietą wyzwoloną, lecz o Człowieku uwikłanym, wmanewrowanym, wbitym, wtłoczonym w rolę kobiety. A jak powiedział Tomasz Piątek w Pałacu Ostrogskich, kobietą się jest tylko w łóżku, a poza nim jest się człowiekiem.
Problem w tym, że większość ludzi nigdy ze swojego łóżka nie wychodzi, postrzegając świat z jego poziomu, robiąc ze swojego życia jedynie sypialnię, a nawet burdel. Inni ulegają tej wizji pod przymusem lub z własnej woli. Z różnych powodów.
   Pozostają nieliczni, jak Doris Lessing, którzy mogą tylko o tym pisać. Pytanie tylko ile osób zrozumie jej przesłanie i nie umieści w kolejnej notce o niej płytkiego określenia: feministka?

 W kontekście tej powieści tego typu żarty są smutne.

wtorek, 15 grudnia 2009
Szewcy – Stanisław Ignacy Witkiewicz

Szewcy – Stanisław Ignacy Witkiewicz
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne , 1992 , 101 stron
Literatura polska
Reżyseria Piotr Ratajczak
Dramaturgia Jan Czapliński
Obsada : Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska , Aleksandra Padzikowska , Artur Paczesny , Wojciech Rogowski , Artur Czerwiński , Robert Zawadzki , Jacek Zdrojewski , Filip Perkowski


   Wybrałam się na tę sztukę do koszalińskiego Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego, a ponieważ dramatu nie czytałam, musiałam koniecznie uzupełnić tę lukę, żeby oddzielić to co dramaturga i reżysera od tego co pisarza. Sam dramat bardzo wymagający ode mnie jako czytelnika. Odwołujący się do mojej znajomości ówczesnych poglądów, kierunków filozoficznych, pojęć czy biografii samego Witkacego. Pełen neologizmów czy zapożyczeń z języków obcych i gwary. Bardzo pomogły mi w czytaniu obszerne przypisy i posłowie Bohdana Urbankowskiego.
   Ale refleksja nasuwa się jedna: jak ten Witkacy nienawidził społeczeństwa! Utożsamiał je z kobietą, która musi mieć samca, który je gwałci. Pogardzał nim. Obwiniał o degradację humanizmu. Jawiło mu się jako stwór, niemalże demon, niszczący kulturę i wybitne jednostki ją tworzące. Społeczeństwo, w którym kotłowało się wewnątrz od walki jednostek w dążeniu do osiągnięcia trzech największych namiętności ludzkości: władzy, pieniędzy i seksu. W ich imię toczyła się walka na poglądy, idee, które dewaluując się traciły na znaczeniu. Nie zmieniały się osoby je wypowiadające, ale zmieniały się ubrania je symbolizujące. Sutanna papieża, mundur Stalina i Hitlera, pasiak więźnia obozu koncentracyjnego, sari Ghandiego - zakładane jedno na drugie. Groteska akcji wyborczej, w której były tylko środkiem do zdobycia wyznaczonego celu – władzy. Jednostki wybitne, humaniści w społeczeństwie ulegali zezwierzęceniu i ten proces reżyser pokazał dosłownie, pozbawiając Skurvy’ego całkowicie ubrania, a którą to rolę z niezwykłą pasją i odwagą zagrał Robert Zawadzki. Na scenie pozostał człowiek-naga małpa i pierwotne instynkty nią rządzące. Stąd zbiorowa scena rozwiązłości seksualnej. Reżyser poszedł dalej w interpretacji dramatu Witkacego. Zaadoptował wraz z dramaturgiem sztukę do czasów współczesnych. Pokazał z jaką nieświadomością posługujemy się współcześnie symbolami narodowymi czy religią. Scena kibiców z szalikiem w dłoniach szeroko rozłożonych nad głowami i napisem „KURWA MAĆ”, polskim orłem na piersiach i modlitwą na ustach była precyzyjnym majstersztykiem w ostrej krytyce współczesnego społeczeństwa i jednocześnie podsumowaniem i gorzką refleksją.
   Czy Witkacy miał rację? Czy poklepałby reżysera po ramieniu, mówiąc: dobra robota, ale jednocześnie zapłakałby mając świadomość, że nic się nie zmieniło, że dobrze zrobił wybierając śmierć przed przemianą Dziarskich Chłopców w krwawych faszystów?

Zdjęcia ze sceny autorstwa Romana Wnuka można zobaczyć w recenzji Joanny Krężelewskiej. Przed rozpoczęciem spektaklu uprzedzono widzów, że nie wolno wykonywać żadnych zdjęć.

Szewcy [Stanisław Ignacy Witkiewicz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

piątek, 11 grudnia 2009
To nie jest kraj dla starych ludzi – Cormac McCarthy

To nie jest kraj dla starych ludzi – Cormac McCarthy
Tłumaczył Robert Bryk
Wydawnictwo Prószyński i S-ka , 2008 , 238 strony
Literatura amerykańska


   Dynamiczne zdjęcie na okładce i chęć przeczytania powieści przed obejrzeniem jej ekranizacji sprawiły, że sięgnęłam po tę książkę. Wiedziałam, że film prędzej czy później do mnie trafi, a ja lubię najpierw przeczytać powieść, a potem popatrzeć na jej interpretację filmową.
   Nastawiłam się więc na dobrą sensację, ale od początku, od pierwszych stron, coś mi w niej nie pasowało. Zbyt wiele osób zabitych, wręcz epidemia morderstw, stale wtrącający się w akcję, jak zza grobu, głos szeryfa, szkicowość rozwijającej się historii stającej się powoli bardziej zarysem scenariusza filmowego i nielogiczność postępowania niby głównego bohatera. Piszę „niby”, bo w miarę czytania zaczęłam rozumieć, że głównym bohaterem jest szeryf, który początkowo tak bardzo przeszkadzał mi swoimi wtrącanymi rozważaniami. To jego przemyślenia, początkowo dawkowane przez autora, a stające się z czasem główną myślą przewodnią powieści, są najważniejsze w tej książce. Reszta to tylko ilustracja do rozważań. Tło uzasadniające powód jego odejścia z pracy w policji na emeryturę. Powód, który jest tytułem książki i jednocześnie zdaniem czasami słyszanym przeze mnie w programach informacyjnych i publicystycznych, a wypowiadanych z goryczą i żalem przez polskich emerytów: to nie jest kraj dla starych ludzi.
   W polskim kontekście chodzi o byt materialny, natomiast w kontekście amerykańskim o szeroko pojęte wartości moralne, a właściwie ich zanik w postępowaniu ludzi.
   Skoro w Polsce nie można godnie żyć i w Ameryce też nie, bo według szeryfa ten kraj zabija człowieka w mgnieniu oka, to zastanawiam się, czy jest gdzieś państwo, w którym można godnie żyć na emeryturze, w pełnym poczuciu bezpieczeństwa, otoczonym miłością rodziny i szacunkiem znajomych, w środowisku przestrzegającym zasad moralnych, w którym głównymi problemami w nauczaniu młodych są rozmowy w czasie lekcji, bieganie po korytarzach. Żucie gumy. Ściąganie?
   Czy jest jeszcze gdzieś taki kraj dla starych ludzi?
   Autor nie poprzestaje na poszukiwaniu odpowiedzi tylko na to pytanie. Idzie w swoich rozważaniach dalej twierdząc, że wszyscy jesteśmy źle przygotowani do tego, co ma nadejść. Nieważne co.(...) cokolwiek nadejdzie, trudno nam będzie z tym wytrzymać.
   Wtedy będziemy szukać odpowiedzi na pytanie:
   Czy jest jeszcze taki kraj, w którym w ogóle da się żyć?

To nie jest kraj dla starych ludzi [Cormac McCarthy]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 

Tutaj obejrzałam zwiastun filmu powstałego na podstawie tej powieści.
| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
O autorze
Zakładki:
A autorką blogu jest Maria Akida
A czytam teraz
A planuję przeczytać
A polecam i patronuję...
A rekomenduję własną publikację
A w marcu w księgarni
Adres e-mail i moje logo
Czytam czasopisma o książkach
Czytam e-book
Czytelnicze akcje i konkursy
Czytelnicze wyzwania
Geografia literatury przeczytanej
Katalog autorów i 1029 tytułów
Mój top czytanych w 2017
Nagrody literackie
Piszących podczytuję
Przeglądam blogi zaczytanych
Przeglądam portale książkowe
Przeglądam prasę
Słucham, jeśli nie czytam
Szablon stworzyła
Tutaj jestem
Wspieram i popieram
Wydawnictwa i księgarnie
Życie pozaksiążkowe
Tagi
Blogi